Soud rozsekl spor o kroměřížské víno

  • 5
Okresní soud v Kroměříži ukončil dvouletý spor o kroměřížské víno. Dvouletou podmínkou potrestal jednatele firmy, která vyrábí mešní vína ve sklepích kroměřížského zámku. Dal tak za pravdu původnímu provozovateli, společnosti Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž.

Ta svého později vzniklého "následovníka" vinila z nekalé soutěže - užívání téměř identické etikety na lahvích i prakticky stejného jména společnosti.

Spory těchto dvou společností zaměstnávají soudy už dva roky a zásadní roli v nich hraje Olomoucké arcibiskupství. To bylo společníkem původní společnosti od roku 1994, a to se čtyřicetiprocentní účastí.

Po šesti letech se však rozhodlo původních společníků zbavit a založilo novou společnost, v níž má už 70 procent. Původní společníky pak vytlačilo.

Namísto názvu Arcibiskupské vinné sklepy začala nová společnost užívat názvu Arcibiskupské sklepy a téměř totožná byla i etiketa, kterou nový provozovatel lepil na své lahve.

Oficiální důvod konce původní společnosti však arcibiskupství i vedení kroměřížského zámku formulovali jinak: opožděné placení nájemného. "Byla to pochopitelně jen záminka," tvrdí jednatel původní firmy Jaroslav Grmolec. Určitá zpoždění v platbách však připouští.

Jaroslav Grmolec se odstěhoval svou vyhoštěnou společnost do Hovoran na Hodonínsku a začal se bránit žalobami. Tvrdí, že až poté, co proti němu arcibiskupství rozjelo kampaň.

"Všem farám zakázalo arcibiskupství kupovat naše víno, ve všech kostelech rozšířilo dopisy proti mé osobě. Jsem v nich označován za soukromníka. To je zvláštní, protože arcibiskupství má v naší společnosti stále ještě původní čtyřicetiprocentní podíl," diví se.

Grmolec, sám praktikující katolík, který do původní společnosti přizval arcibiskupství z vlastní vůle, už předtím uspěl u Krajského soudu v Brně. Ten uznal, že etikety i názvy firem jsou zaměnitelné a nařídil nové společnosti je změnit.

Žalobce se proti rozsudku odvolávat nebude, obhajoba si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.