Bývalý šéf SŽDC krátce po vynesení verdiktu

Bývalý šéf SŽDC krátce po vynesení verdiktu | foto: Marek Pokorný, 5plus2.cz

Exšéfa SŽDC nelze za proud předražený o stamiliony potrestat, řekl soud

  • 35
Pražský městský soud v úterý osvobodil někdejšího ředitele Správy železniční a dopravní cesty Jana Komárka, kterému žalobce kladl za vinu, že nákupem předražené elektřiny připravil svůj podnik o takřka půl miliardy korun. SŽDC přitom stále hrozí, že bude muset hradit více než 1,6 miliardy za předraženou elektřinu, kterou nakonec neodebrala.

Soudy už případ údajně předražených nákupů energie na dráze řešily několikrát. Dvakrát Komárka obvodní soud zprostil obžaloby,  dvakrát tento osvobozující verdikt zrušil odvolací Městský soud v Praze. Loni v listopadu pak prvoinstanční soud napotřetí rozhodl, že je Komárek vinen a za porušení povinnosti při správě cizího majetku ho poslal na dva roky do vězení s tříletou zkušební dobou.

Ovšem i tento verdikt městský soud změnil. V úterý rozhodl, že Komárkovo jednání nebylo trestným činem, a osvobodil jej. "Pochybení spáchal, ale je kryto hrubou nedbalostí," uvedl soudce Luboš Vlasák.

Háček je podle něj v tom, že u tohoto trestného činu je nutné prokázat minimálně úmyslnou nedbalost. "A to se státnímu zástupci nepodařilo," řekl Vlasák.

Čekal jsem, že cena poroste

Nákup elektřiny až do konce roku 2009 podle zákona zajišťovala právě SŽDC, od níž energie přebírali všichni dopravci. A Komárek koncem prosince podepsal kontrakt, kterým se od společnosti ČEZ Prodej zavázal odebrat proud až do konce roku 2011 za celkem tři miliardy. V prvním roce za 1 981 korun za MWh, v následujících letech pak za 2 014 a nakonec za 2 038 korun za MWh. Jenže v té době už ceny letěly prudce dolů.

Proti příliš vysokým cenám, které chtělo SŽDC zaplatit, již dopředu protestovaly i samotné České dráhy. A ČD Cargo dokonce poté odmítlo vysokou cenu akceptovat a platilo SŽDC jen 1 570 korun na jednu MWh – tedy to, co do té doby. Komárek ale vysokou cenu tehdy hájil tím, že až dosud ročně rostla o deset až patnáct procent a růst se očekával i nadále.

Experti ale oponují. V té době už běžela hospodářská krize a cena klesala. "Koncem roku 2008 už bylo naprosto jasné, že ceny půjdou dolů. V této situaci nejen draze nakoupit, ale ještě navíc na tři roky dopředu, bylo značně nerozvážné, rozhodně ne s péčí řádného hospodáře," komentoval již krátce poté například analytik a jednatel firmy ENA Jiří Gavor.

Byl jako Zeus

Do případu se vložila policie a Komárka obvinila. V den, kdy smlouvu podepsal, totiž již bylo možné nakoupit elektřinu o zhruba deset procent laciněji. A spočítala mu škodu ve výši nejméně 439 milionů korun.

Komárek se hájil i tím, že SŽDC žádnou škodu nezpůsobil. "Nemohla vzniknout škoda, protože SŽDC energie pouze přefakturovávala dalším společnostem," argumentoval u soudu. A tvrdil, že to, že cena půjde dolů, netušil. Spolehl se prý na svůj odborný aparát.

"Byl něco jako Zeus. On koupil a ostatní museli koupit od něj. Ano, SŽDC by to nestálo ani korunu, ale krvácely by ostatní státní organizace, které kupovaly elektřinu za nesmyslné ceny," uvedl soudce Vlasák.

Státní zástupce obžalobu postavil na tom, že Komárek o klesající ceně elektřiny na burze věděl. A měl prý k dispozici grafy o vývoji cen, které si nechal zpracovat. Jenže to Komárek popíral a ani nikdo jiný to nepotvrdil. "Vypověděl, že spoléhal na svůj odborný aparát a že to předtím schválili nejméně čtyři podřízení a že od toho je proboha měl," řekl soudce.

A nepřímo naznačil, že jsou i další viníci, o nichž by se dalo uvažovat. A s argumentem nevědomé nedbalosti by již - na rozdíl od Komárka - nemuseli uspět. "Do jaké míry je to selhání jeho náměstka a dalších lidí, ale soudu nepřísluší hodnotit," dodal Vlasák.

SŽDC může vykrvácet

Komárkovo tvrzení, že SŽDC nezpůsobil žádnou škodu, ale nemusí obstát. A kvůli jeho podpisu může podnik doopravdy vykrvácet. V roce 2009 se totiž změnil zákon a dopravci již nebyli nuceni od SŽDC nakupovat elektřinu – a také to využili a obratem si nakoupili proud výrazně levněji než za ceny, které do konce roku 2011 nasmlouval Komárek.

A ČEZ Prodej si to nenechal líbit a podal na SŽDC žalobu o náhradu škody. Tu vypočítal na 805 milionů za rok 2000 a 858 milionů v roce následujícím. "Základem obchodu je dodržování smluv a my musíme trvat na plnění platně uzavřené smlouvy v zájmu našich akcionářů. Poškodili bychom firmu, pokud bychom se chovali jinak," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

A SŽDC počítá s tím, že opravdu nemusí uspět. "SŽDC má ve svém rozpočtu finanční rezervu pro uhrazení tohoto závazku v případě, že soudní spor pro nás dopadne nepříznivě," potvrdil mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Tento spor zatím soud neuzavřel.