Obžalovaní Rudolf Doucha (zleva), Pavel Kuta a Jan Škurek u Obvodního soudu pro...

Obžalovaní Rudolf Doucha (zleva), Pavel Kuta a Jan Škurek u Obvodního soudu pro Prahu 2 (9. října 2015). | foto: Dan Materna, MAFRA

Kauza OKD: znalci u soudu ve vyhrocené hádce rozcupovali posudek

  • 46
V ostrou přestřelku znalců v oboru oceňování firem se v pátek dopoledne zvrhlo další jednání v politicky výbušném případu prodeje podílu OKD z roku 2004. Podle obžaloby měli dva bývalí úředníci Fondu národního majetku a znalec Rudolf Doucha svým jednáním způsobit státu škodu minimálně 5,7 miliardy korun.

Hned na úvod soudkyně zamítla námitku z podjatosti znalce, společnosti A-Consult, kterou obviněný Doucha utnul poslední jednání z listopadu loňského roku. A hned poté přišel na řadu výslech jednotlivých znalců, jejichž dokumenty v případu vystupují. Výslech se změnil ve vyhrocenou a mnohdy až akademickou debatu zejména v momentě, kdy se role tazatele ujal sám obviněný znalec Doucha.

Vypovídající svědci se shodli na tom, že posudek společnosti Vox Consult, pro kterou Doucha pracoval, a na základě kterého se později státní podíl v OKD prodával, je neúplný až chybný. „Není vhodné přistupovat k ocenění jen jednou metodou. Mělo se přihlížet ke všem činnostem firmy a jejímu majetku,“ uvedl například profesor Miloš Mařík, odborník na oceňování podniků z Vysoké školy ekonomické v Praze.

„Na vypracování jsem měl jen několik týdnů“

Doucha se totiž hájí právě tím, že pro potřeby výnosové metody z akcií nebylo započítání ostatního majetku OKD potřebné. Ze zadání se podle svých slov neměl zajímat hodnou podniku jako takového. Zároveň poukazuje na fakt, že na vypracování měl jen několik týdnů, což není v podobně rozsáhlých případech běžné.

To ale oba svědčící znalci označili za nesmysl. „Akcie představují podíl na společnosti, nelze je brát jako něco nesouvisejícího,“ uvedla také Jana Němečková, znalkyně ze společnosti A-Consult plus. „Posudek Vox Consult používá celou řadu pojmů, které nevysvětluje. Jeho vyznění je zavádějící až mylné,“ nebrala si servítky Němečková.

V kauze figurují také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Obžaloba jim vyčítá, že jako zodpovědní úředníci za prodej státního podílu, museli mít informace o tom, že prodejní cena je nízká a že posudek společnost podceňuje. Ti se ale v pátek prakticky nedostali ke slovu. Nicméně oba vinu už dříve odmítli s tím, že vykonávali jen vůli politiků.

Oběma úředníkům hrozí za porušení povinností při správě cizího majetku až osm let vězení, znalci za křivé výpovědi a nepravdivý posudek až deset let.

Vox Consult pro FNM ocenil podíl 46 procent akcií státu v OKD na 2,08 miliardy korun. Podle obžaloby však při svém hodnocení pominul některé složky majetku dolů, mezi něž patřily třeba dceřiné firmy a rekreační objekty, a chybně vyčíslil hodnotu téměř 44 tisíc bytů v majetku OKD.

Prodej akcií v roce 2004 schválila vláda ČSSD Stanislava Grosse. Dohodu tehdy podepsali také tehdejší sociálnědemokratičtí ministři Bohuslav Sobotka a Milan Urban. Fond národního majetku státní podíl prodal za 4,1 miliardy korun skupině Karbon Invest, kterou ovládali Viktor Koláček a Petr Otava. Ti celé OKD o dva měsíce později prodali skupině skupině RPG v čele se Zdeňkem Bakalou, údajně za 12 miliard korun.