Soud v New Yorku obvinil Koženého

  • 39
Někdejšího šéfa harvardských fondů Viktora Koženého stíhají americké úřady. Žalobce Koženého obvinil, že zpronevěřil 182 milionů dolarů. Téměř pět miliard korun podle obžaloby vylákal před šesti lety od amerických investorů s tím, že jim za ně získá lukrativní ropné společnosti v Ázerbájdžánu.

Zatímco česká policie narážela při vyšetřování podvodů v harvardských fondech na právní nedostupnost Baham, kde Kožený už léta žije, s Američany hra na schovávanou pravděpodobně končí.

Newyorští žalobci věří, že ho před soud dostanou. "Mezi Spojenými státy a Bahamami existuje smlouva, která by nám to měla umožnit," uvedla mluvčí manhattanského žalobce Barbara Thomsonová.

V USA se na Koženého praktiky z let 1997-1998 dívají jako na vážný zločin, za který mu hrozí až dvacet pět let vězení. Státní zástupce newyorského soudního dvora Robert Morgenthau je podle agentury Reuters označil za krádež velkého rozsahu.

Proti Koženému stojí ostřílený žalobce, který se už od roku 1975 nepřetržitě specializuje na kriminalitu "bílých límečků". Jeho posledním velkým úlovkem byl Dennis Kozlowski, někdejší šéf počítačového gigantu Tyco. Kozlowski je první z manažerů, který stojí před americkým soudem za účetní machinace.

Američané chtějí dostat Koženého před soud
Jen dva měsíce poté, co byl Viktor Kožený obviněn v Česku za jedenáctimiliardový "tunel" v harvardských investičních fondech, má jeho hlavní aktér na krku další vážné obvinění. Tentokrát v USA.

Americký prokurátor Robert Morgenthau, který proslul jako ostrý bojovník proti finančním podvodníkům, jej obvinil ze zpronevěry 182 milionů amerických dolarů. Koženému, kterému se už roky daří unikat české spravedlnosti tím, že se odstěhoval do Karibiku, nyní hrozí vydání před americký soud.

Seznam obvinění je velmi dlouhý. Podle amerických zákonů se Kožený dopustil trestného činu prvního stupně, za který mu hrozí až 25 let vězení. "Nemá to s realitou nic společného, jsem nevinen. Mí právníci říkají, že obvinění nemají šanci uspět," reagoval na to Kožený.

Proces s Koženým žádají američtí investoři, které v roce 1997 přesvědčil, aby mu svěřili peníze k investicím do privatizace, jež se blížila v Ázerbájdžánu.

Patnáct amerických investičních fondů, které zastupovala firma Omega Advisors a mezi jejichž šéfy byl i někdejší senátor George Mitchell, na Koženého nápad přistoupilo. Uvěřili mu, že se jim přes privatizační kupony podaří ovládnout lukrativní státní ropný koncern Socar.

Policie začne s výslechy kvůli Harvardu

Ázerbájdžánská vláda nakonec ropný průmysl vůbec do privatizace nezahrnula a investorům se sen rozplynul. Místo milionů jim zůstaly privatizační kupony.

Američané se s Koženým už několikrát soudili a dosáhli alespoň zablokování některých jeho majetků v USA a Velké Británii. Nyní případ ožil u newyorského soudu znovu.

Prvním obžalovaným se stal před pár týdny Koženého advokát Hans Bodmer. Švýcarský právník čelí obvinění, že uplácel ázerbájdžánské politiky včetně prezidenta Gejdara Alijeva.

Český státní zástupce Koženého obvinil teprve před dvěma měsíci jako uprchlého. Do té doby se policisté marně snažili přesvědčit bahamské úřady, aby jim umožnily předat mu obvinění z podvodu v jeho sídle na Bahamských ostrovech. Nyní žádají soud o mezinárodní zatykač.