Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Soud vyhověl výherci Sportky, skryl údaje o jeho identitě

Několik hodin visely v insolvenčním rejstříku Sazky citlivé osobní údaje o výherci tří milionů korun z březnové Sportky. Pražský městský soud údaje znepřístupnil, přestože v pondělí uvedl, že je zpětně vymazat nejde.

Výherce přihlásil svou pohledávku za Sazkou do probíhajícího insolvenčního řízení v obavě, že o své peníze přijde. Zatím totiž dostal od loterijní firmy zaplaceno jen něco kolem 50 tisíc. V insolvenčním rejstříku se však objevily jeho osobní údaje včetně místa bydliště.

Podle zákona mohou fyzické osoby požádat soud, aby tyto údaje v insolvenčním rejstříku znepřístupnil. V přihlášce je povinné jen jméno a příjmení. O utajení údajů však podle zákona nejde žádat zpětně, ale nejpozději při podání přihlášky.

Soud však tentokrát udělal výjimku a vyšel výherci vstříc. Z internetu vymazal citlivá data včetně účelu přihlášky. "Dnes se soudu ozvala manželka věřitele a požádala o anonymizaci dat. My jsme jí vyhověli. Ničemu to nebrání, není to na úkor insolvenčního řízení," řekla iDNES.cz mluvčí městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Psycholog: Velké výhry by lidé měli spíš tajit

Herní zákon zavazuje loterijní společnosti k mlčenlivosti. Výherci jsou anonymní a firmy se ke vztahu k nim nevyjadřují. Podle mluvčího Sazky Jana Tuny firemní právníci analyzují, zda tím, že soud osobní údaje zveřejnil, není porušen herní zákon.

Výherce tří milionů se zveřejněním svých údajů dostal do nepříjemné situace. Kdokoliv si mohl zjistit nejen kolik vyhrál peněz, ale také kde bydlí a kolik je mu let. Přitom podle primáře psychologického oddělení Vojenské nemocnice v Brně Jiřího Brančíka by měli výherci podstatnějších částek své štěstí raději tajit. Často i před svými nejbližšími.

Podle Brančíka totiž velmi rychle začne fungovat závist a lidé mohou výherce snadno zneužít. "A nakonec by se nemělo podceňovat ani nebezpečí vydírání či únosů v rodině," uvedl Brančík v nedávném rozhovoru pro MF DNES.