Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Soud zakázal majiteli nakládat s desítkami tisíc bývalých bytů OKD

  • 23
Ministerstvo financí napůl uspělo u soudu ve sporu o nakládání s 45 tisíci bytů, které dříve patřily důlní společnosti OKD. Soud pro Prahu 1 vydal předběžné opatření, které vlastníkovi bytů RPG Byty zakazuje nakládat s majetkem. Firma byty získala v privatizaci, ale nedodržela závazek, aby měli současní nájemníci přednostní právo ke koupi.

Se stejným návrhem proti RPG Industries ale ministerstvo neuspělo. Soud návrh zamítl. Informoval o tom mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Spor se týká zrušeného předkupního práva pro nájemníky bytů.

"Společnosti RPG Byty byla soudem uložena povinnost zdržet se nakládání s domy, s byty nebo s bytovými jednotkami na území ČR, které vlastní, a které by bylo současně v rozporu s příslušným ustanovením smlouvy o prodeji akcií OKD z roku 2004, a to do doby pravomocného ukončení rozhodčího řízení vedeného mezi MF a RPG Industries," uvedlo MF.

Spor o závazky při privatizaci

RPG Industries získala byty koupí společnosti Karbon Invest. Ta získala rozsáhlý bytový fond při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Právě tento časově neomezený závazek však RPG v červnu vypovědělo především kvůli tomu, aby mohlo získat na rekonstrukce bytového fondu externí peníze.

Ministerstvo návrh podalo na základě usnesení Poslanecké sněmovny. Poslanci doporučili vládě podat návrh na předběžné opatření zakazující společnosti RPG Industries, respektive její dceřiné firmě RPG Byty, nakládat s byty jinak, než umožňuje smlouva o prodeji státního podílu OKD z roku 2004. Ta obsahuje ustanovení, podle kterého má majitel nabídnout byty přednostně k odkupu nájemníkům. V někdejších bytech OKD jich žije přes sto tisíc.

Usnesení Poslanecké sněmovny považuje společnost RPG za bezprecedentní útok státní moci na ústavně zaručená práva soukromého subjektu.

Podle sdružení BYTYOKD.CZ zastupujícího nájemníky, kteří si chtějí byty koupit, je vypovězení privatizačního závazku nemorální a v rozporu se smluvními podmínkami, za nichž firma Karbon Invest bytový fond získala.

Sdružení dlouhodobě usiluje o odkup bytů za netržní cenu například prostřednictvím demonstrací, politické podpory ČSSD, stížnosti Evropské komisi i žalob na ministerstvo financí.