Setuza. Ilustrační foto.

Setuza. Ilustrační foto. | foto: Martin Adamec, MF DNES

Soud zastavil insolvenční řízení v Setuze. Trvalo jen dva dny

  • 3
Krajský soud v Ústí nad Labem ve středu zastavil insolvenční řízení v ústecké Setuze, které přitom vyhlásil v pondělí. Samosoudkyně Jaroslava Mištová totiž přišla na to, že navrhovatel řízení, pražská advokátní a poradenská společnost A. T. Kearney, která se na Setuze domáhá zaplacení 18 milionů korun, nebyla k návrhu dostatečně oprávněná. Navíc si zřejmě přisvojila cizí identitu.

"Soud dospěl k závěru, že navrhovatel nemá způsobilost být účastníkem řízení," uvedla Mištová. Pražská A. T. Kearney, za kterou podal návrh jí zplnomocněný advokát Lukáš Eichinger, je totiž jen organizační složkou zahraniční firmy a insolvenční řízení by podle soudu mohla navrhnout pouze mateřská A. T. Kearney GmbH Düsseldorf.

"Navíc musí v těchto případech jednat osobně a není oprávněn zmocnit právního zástupce - advokáta," napsala v usnesení soudkyně.

Pražská A. T. Kearney, která radí ministerstvu financí při stamiliardovém tendru na odstranění starých ekologických zátěží, nadto dostala od soudu "za uši". Soudkyně ji podezírá, že si při podání návrhu přisvojila neexistující identitu. "Navrhovatel si zřejmě ‚vypůjčil‘ neexistující IČ 46706126, když v Obchodním rejstříku a Sbírce listin ČR Ministerstva spravedlnosti ČR vedeného Městským soudem v Praze oddíle A, složce 6990 je zapsáno IČ 00000000, neboť organizačním složkám se IČ nepřiděluje," stojí v odůvodnění usnesení.

Vyvstává tak podezření, zda si insolvenční návrh přes českou A. T. Kearney neobjednal někdo z konkurence. Vyjádření firmy se ve čtvrtek nepodařilo získat.

Na českou pobočku poradenské firmy si v pondělí postěžovala i Setuza. Podle její mluvčí Marie Logrové existují mezi Setuzou a A. T. Kearney i jiné spory kvůli nekvalitně provedeným službám.

Výroba v ústecké chemičce se potácí v problémech kvůli nedostatku financí. Setuza je dnes v podstatě jen schránkou se závazky. Výrobu a obchod z ní totiž už loni v prosinci vyvedli majitelé do firem STZ (bývalý Campaspol) a Oleofin. Ten zajišťuje jednomu z největších tuzemských výrobců bionafty nákup řepky, ze které se alternativní biopalivo vyrábí.

Firma je ztrátová

Na Setuzu soud už v roce 2006 vyhlásil exekuci kvůli čtyřmiliardové pohledávce, kterou společnost měla vůči státnímu Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu. Stát se nakonec se Setuzou dohodl na urovnání sporu, její tehdejší vlastník zaplatil zhruba miliardu korun a soud v létě 2007 exekuci zrušil.

V září téhož roku musela Setuza ze dne na den zastavit výrobu kvůli údajným dluhům za teplo. Na začátku loňského roku firmě hrozil konkurz kvůli údajně neproplaceným fakturám za 3,5 milionu korun za stavbu provozu na výrobu metylesteru řepky olejné (tzv. bionafty). V květnu pak Agrofert Holding přestal údajně kvůli dluhům dodávat řepku.

Setuza je navíc ztrátová. V roce 2006 vykázala ztrátu 802 milionů korun o rok později 1,85 miliardy korun. Tržby Setuzy se pohybují okolo sedmi miliard korun. Společnost kromě bionafty vyrábí jedlé oleje, prací prášky, mýdla, aviváže nebo kosmetiku.

Setuzu zprostředkovaně ovládají bývalý spolupracovník vysokého činovníka ÚV SSM Vasila Mohority Ladislav Žák a Petr Líska, bývalý řidič Petra Sisáka, který byl mimo jiné odsouzen za zkreslování účetnictví zkrachovalé První slezské banky a figuroval ve více peněžních ústavech, které stejně jako první slezská zkrachovaly. Právě Sisákovy je připisován hlavní vliv na vedení firem kolem Setuzy.