Firma Legios se specializovala na železniční techniku. Přejmenovala se a žádá o ochranu před věřiteli. | foto: Legios

Soudce vedl protiprávně obří insolvenci vagonky, věřitel mluví o mafii

  • 6
Déle než rok vedl soudce Josefa Šimka neoprávněně jednu z největších insolvenčních kauz v zemi, týkající se zadlužené vagonky původně zvané Legios. Soud mluví o selhání softwaru, největší věřitel o insolvenční mafii. V případu se hraje o dluhy za více než tři miliardy pro stovky firem.

Šimek se dostal k insolvenci zadlužené vagonky Heavy Machinery Services, známější spíše pod starším názvem Legios, v rozporu s platným rozvrhem práce. Tedy mimo pořadí, jež určuje přidělování jednotlivých kauz soudcům. Domovský českobudějovický soud to uznal v pátek 13. listopadu. Po kuriozním rozhodnutí se tak obří insolvence zadlužené vagonky ocitá bez soudce. Šimek přitom případ vedl od jara 2014.

Největší věřitel Legiosu, slovenská Všeobecná úverová banka, považuje Šimkovo pověření od počátku za záměr. Tedy za dílo „insolvenční mafie“, jež se prý snaží bankrotový proces ovlivnit.

Jak se pochybení stalo, není jasné. Předseda českobudějovického soudu Milan Tripes loni MF DNES řekl, že muselo nastat selhání softwaru, které si nikdo neumí vysvětlit.

Banka, jíž v Legiosu vázne 350 milionů korun, tvrdí, že soudce Šimek nechává insolvenci režírovat několika firmami, které se díky fiktivním pohledávkám dostaly do věřitelského výboru. Podle banky jsou tito hráči napojeni na faktického vládce Legiosu, trestně stíhaného podnikatele Františka Savova, a soud podle ní nehájí zájmy skutečných věřitelů, kteří na insolvenci ztratili vliv.

Dluhy za tři miliardy

Šimek taková obvinění po celou dobu popírá. V posledních týdnech ale na řízení insolvence zcela rezignoval. „Panují pochybnosti, zda jsem oprávněným soudcem. Za takové situace nemohu udělat žádná závažná rozhodnutí,“ řekl v září pro MF DNES.

Nesvolal dokonce ani schůzi věřitelů, která má posvětit další postup insolvence. V té se přitom hraje o obrovské peníze - 3,3 miliardy korun, jež vagonka dluží stovkám firem.

Všeobecná úverová banka, která vede se soudně posvěceným věřitelským výborem už rok a půl zákopovou válku, napadla Šimkovo jmenování takzvanou žalobou pro zmatečnost. Žádala jeho výměnu, protože se případ k němu dostal nedopatřením.

V pátek dal soud v Budějovicích bance za pravdu. „Poměrně rychle a hladce potvrdil naše námitky,“ říká manažer banky Vladimír Horváth. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, je třeba počkat, zda se proti němu někdo neodvolá.

Třímiliardový insolvenční proces je každopádně bez soudce, který by na něj dohlížel. Je teď na šéfovi krajského soudu, koho na Šimkovo místo jmenuje. „Běžný rozvrh práce soudců se na tuto situaci nevztahuje, soudní systém s ní vůbec nepočítá,“ říká Horváth.