Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Petr Janeček, MF DNES

Soutěž na zemědělské registry se táhne. Stát by mohl ušetřit

  • 4
Ministerstvu zemědělství se už dva roky nedaří vysoutěžit klíčovou IT zakázku za stovky milionů. Systémy od roku 2006 drží O2, ačkoliv by stát mohl díky konkurenci výrazně ušetřit.

IT firmy bojují o zakázku na provoz registrů eAgri a souvisejících aplikací. Na základě registrů, zejména z registru půdy, úředníci ověřují majetky farmářů a přidělují dotace.

Soutěž úřad vypsal se zpožděním až v polovině loňského roku, tedy půl roku po vypršení smlouvy s O2. Vítěze se však vybrat nepodařilo, kromě dvorního dodavatele prací O2 byli vyloučeni všichni zájemci – ČD Telematika, ATOS i Wincor Nixdorf. Soutěž se proto zrušila a čeká se na novou. V té by podle zákona o veřejných zakázkách úředníkům už nic nebránilo, aby vybrali jediného uchazeče.
Firmy, které z tendru vypadly, letos v březnu marně namítaly, že neuspěly jen kvůli formalitám. Nabídly přitom výrazně lepší cenu. Společnost Wincor Nixdorf (WN), která se pohybuje především v komerční sféře (poskytuje servis pro banky či obchodní řetězce), by registry obsluhovala za téměř 80 milionů korun, O2 si řekla téměř o 44 milionů více.

Museli je vyloučit?

Jedním z důvodů vyloučení WN byla početní chyba v tabulce, která se rozcházela s finální nabídkovou cenou o 13 korun, firma se přepočítala u DPH jedné položky. Wincor Nixdorf marně namítala, že se konečnou cenu zavázala dodržet a že chyby by šlo vyjasnit jednoduchým dotazem. „Spíše jednání zadavatele vzbuzuje v uchazeči dojem, že zadavatel nenašel v nabídce jiný důvod k vyloučení,“ uvedla firma v námitce.

Podle právní expertky na veřejné zakázky ze společnosti Otidea Lucie Žilkové dovysvětlení nebylo možné, protože uchazeč nesmí změnit svou nabídkovou cenu ani požadavky uvedené v zadávacích podmínkách. „Pokud zadavatel zjistí chybu v nabídkách, tak nemá jinou možnost než tyto nabídky vyloučit,“ je přesvědčena. Právní názory se však liší.

Soutěž technologicky náročné zakázky už podruhé končí fiaskem. Nový tendr bude možné vypsat až po 31. květnu, kdy končí přechodná smlouva na provoz registrů s O2. S ní totiž ministerstvo prodloužilo spolupráci v rámci jednacího řízení bez uveřejnění, kdy je možné svěřit zakázku jediné firmě bez soutěže. Teď je jasné, že se tento nouzový režim zopakuje.

Resort tvrdí, že alternativou k jednacímu řízení bez uveřejnění je vypnutí zemědělských registrů a v důsledku toho totální kolaps na úřadě a nevyplácení dotací zemědělcům.

O2 slevila, přesto je dvakrát dražší

„Ministerstvo zvažuje, že osloví i jiné dodavatele než O2, minimálně na některé agendy,“ slibuje resort změnu dosavadní praxe. Zatím poslední dvouletá smlouva přihrála O2 přes dvě stě milionů korun včetně ceny za rozvoj aplikací. O2 registry spravuje od roku 2006, kdy zakázku získala bez soutěže.

Zemědělské registry

Slouží k ověřování údajů v žádostech o dotace. Zjednodušeně řečeno úředníci díky registrům, které obsahují kromě dat i mapy, zjišťují, zda má žadatel na dotaci nárok. Drtivá většina peněz teče farmářům přes registr půdy. Dalšími jsou registr zvířat, vinic, chmelnic apod. Státní zemědělský intervenční fond loni na dotacích rozdělil 37,6 miliardy korun.

Přestože některé z vyloučených firem tvrdí, že je postup ministerstva za hranicí zákona, stěžovat si u antimonopolního úřadu nechtějí. Podle Martina Kameníka ze sdružení Oživení se to v praxi děje velmi málo. „Kvůli zakázce na registry na ministerstvu zemědělství se na nás firmy v minulých letech obracely už dvakrát, nebyly ale ochotny dávat žádné opravné prostředky. Jde totiž o dlouhou a drahou cestu,“ řekl.

Podle šéfa neziskovky, která sleduje případy korupce, jsou IT zakázky specifické, protože vývoj jde rychle dopředu a stát si často neuvědomí, že zadání nemá jediné řešení. „V těchto soutěžích se stát zbytečně připravuje o konkurenci,“ myslí si.

Ministerstvo se brání. Přestože soutěž už podruhé nevyšla, na základě posledního tendru se prý podařilo vyjednat s O2 slevy. Namísto 109 milionů za rok firmě stát zaplatí jen 75 milionů korun. I to je však dvojnásobek ceny, kterou nabídla v tendru konkurence.