Uday Kotak, šéf indické banky Kotak Mahindra Bank, vyhrál v Monaku titul Světového podnikatele roku EY. | foto:  Ernst & Young

Bankéři mají být pokorní, říká Ind s trofejí Světového podnikatele roku

  • 18
Uday Kotak, výkonný šéf Kotak Mahindra Bank, vyhrál v Monaku titul Světového podnikatele roku 2014. V soutěži, kterou pořádá auditorská a poradenská společnost EY, zaujal porotce tím, jak se z nuly vypracoval na šéfa a spolumajitele Kotak Mahindra Bank, čtvrté největší indické banky.

V Indii vystudovaný ekonom si všiml, jak draho tamní banky půjčují, a jak málo oceňují peníze na účtu. "Finančnímu sektoru v polovině 80. let dominoval stát. Vládní banky půjčovaly za 16 procent, ale úspory úročily jen šesti procenty. To bylo možné zlepšit, ne? Našel jsem v tom příležitost a začal jsem i s kolegy ze školy dělat zprostředkovatele za lepší úroky. Dlouho jsme byli jen my tři, takže si nás nikdo nevšímal," popsal začátky svého podnikání. 

Podnikat začal s 250 tisíci dolary jako nefinanční instituce. V roce 2003 se jim podařilo jako prvním v historii získat soukromou bankovní licenci. Dnes banka vynáší ročně 2,8 miliardy dolarů, spravuje a zaměstnává 25 tisíc lidí. Ročně vytvoří tři tisíce pracovních míst. Za posledních  deset let zvedl objem aktiv společnosti 25krát a zisk 30krát. Je aktivní i v USA, Británii, Spojených arabských emirátech nebo v Singapuru.

V zemi s 1,2 miliardami obyvatel má účet jen 400 milionů lidí, tedy třetina. Má tedy velkou budoucnost, ale porota o ceně rozhodovala i s ohledem na to, jaký vliv v zemi má.

Porotci ocenili dobrý projekt i filantropii

"Rozhodovalo to, jak udržitelné podnikání daného člověka je, aby začal z ničeho, i to, jak těžké je v Indii založit banku. A samozřejmě jsou důležitá i čísla. K tomu všemu je pan Kotak velmi skromný. Věnoval už sto milionů dolarů na program na vzdělávání mladých žen, ale pomáhá i chudým vesničanům a díky jeho dostupným financím mohou vzniknout noví podnikatelé. Uvítáme zejména ženy, kterých je tady poskrovnu," uvedla předsedkyně poroty Rebecca MacDonald z Kanady.

V letošním klání o titul se totiž mezi 60 podnikateli objevily jen dvě ženy, z Keni a Číny (Macaa).

Indický bankéř popsal, jak to na indické vesnici funguje. Vlastně to v mnohém odpovídá podmínkám chudých i v Evropě. "Jsou závislí na půjčkách a často za velmi vysoký úrok. Já jim půjčuji levněji výměnou za technologie nebo zařízení, které jim zlepší život, jako je například traktor. A ten je pak zárukou půjčky, která je pro nás navíc stále zisková," řekl.

Lidumilství se prý naučil doma. Bydlel v domě s 60 rodinnými příslušníky, rodinu živilo zemědělství. "Venku, v práci, panoval kapitalismus, doma socialismus," žertoval. Zažil také tři finanční krize a proto říká, že banka má ctít zásady jako člověk, kterého si chcete vážit. "Mít zásady opatrnosti, jednoduchosti a pokory. Nejsme pánové tvorstva," podotkl.

Letošní soutěže se zúčastnilo 60 podnikatelů z 51 zemí s celkovým obratem zhruba 32 miliard dolarů, zaměstnávají více než 145 tisíc lidí a vloni rostli v průměru o 16 procent. Za Česko se klání účastnil podnikatel Jiří Hlavatý ze společnosti Juta, kterému se podařilo vybudovat největší českou textilku navzdory útlumu odvětví (více zde).

Podívejte se na profil Jiřího Hlavatého: