Svět ustoupí od spalování uhlí. Globální teplotu má udržet slunce a vítr

  15:20
Pohledy odpůrců na budoucnost energetiky se začínají sbližovat, ukázala energetická konference v Berlíně. Experti se shodli na tom, že spalování uhlí zhruba do třiceti let skončí a větší úlohu sehraje vítr i slunce. Ústup čeká i ropu. Udržet globální oteplení na únosné míře vyjde v přepočtu na 88 bilionů korun ročně.

Uhelný důl (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Švýcarský psychiatr a dobrodruh Bertrand Piccard dává rád k dobru dvě historky. První se týká jeho dědečka, slavného fyzika Augusta Piccarda, který počátkem minulého století prosazoval před profesory univerzity v Basileji zavedení telefonu ve Švýcarsku.

„Řekli mu, že je to velmi zajímavý projekt, ale že nemá žádnou budoucnost,“ vypráví Piccard. Panovala totiž obecná představa, že bude potřeba propojit navzájem všechny domy světa extra drátem. Jen málokdo si dokázal představit, že by jedno vedení mohlo spojit více domů.

Druhá Piccardova historka se týká nedávné minulosti, když přišel s nápadem letadla poháněného výhradně sluncem. „Během pěti minut mi spočítali, že je to nemožné,“ říká. Podle skeptiků by slunce nikdy nedokázalo vyrobit tolik energie, aby udrželo ve vzduchu stroj o velikosti a váze letadla.

Piccard se však se svým týmem nezačal zabývat tím, jak ze solárních panelů dostat více, ale naopak tím, jak co nejvíce snížit spotřebu letadla. „Je zapotřebí změnit perspektivu,“ prohlašuje Piccard, který loni s letadlem Solar Impuls skutečně obletěl svět.

Společně k dekarbonizaci

Právě Piccarda si německá vláda pozvala, aby zahájil třetí ročník konference Berlin Energy Transition Dialog. Do německého hlavního města se tento týden sjeli energetičtí ministři od Kuvajtu přes Čínu, Maroko až po Mexiko. Němci v rámci svého předsednictví skupiny G20 chtějí přimět ostatní země, aby odstartovaly série opatření nutných k naplnění klimatických cílů dohodnutých před dvěma lety na konferenci v Paříži.

„Musíme najít společnou pozici, abychom mohli nastartovat společnou dekarbonizaci,“ prohlásil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. A na to bude potřeba právě celosvětová „změna perspektivy“, o které mluví Piccard.

Nutné změny budou muset být totiž opravdu radikální. Ukázala to společná analýza Mezinárodní energetické agentury (IEA) a Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA). Dvě vlivné, avšak jindy si konkurující organizace spojily síly, aby sestavily „návod“ pro splnění pařížských závazků a udržení růstu teploty do roku 2050 pod dvěma stupni Celsia. Obě sice použily jinou metodiku, dospěly však v zásadě k identickým poznatkům.

Vítr, slunce a jádro

První závěr zní, že se spalováním uhlí se bude muset svět během následujících 33 let úplně rozloučit. Na méně než polovinu by se měla snížit i spotřeba ropy. Podle IRENA a IEA se dominantním zdrojem budou muset stát slunce a vítr, které s dalšími čistými technologiemi pokryjí zhruba 65 procent výroby energie v roce 2050. Dnes je to pouze 15 procent. Zbytek mají zajistit plynové a jaderné elektrárny, jejichž produkce coby bezemisních zdrojů by měla zůstat zachována zhruba na současné úrovni.

Zda se jednotlivé země do transformace na bezemisní energetiku pustí, bude v konečném důsledku záležet hlavně na tom, zda se jim to vyplatí. „Nesmíme dopustit rozpor mezi ekologickým a ekonomickým úspěchem, obojí musí jít ruku v ruce,“ říká německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová.

To však studie energetických agentur řeší jen okrajově. „Dnes se v energetice každý rok investuje 1,6 bilionu amerických dolarů. Pro splnění klimatických cílů je potřeba investovat každoročně zhruba jen o něco málo vyšší částku,“ prohlásil šéf IEA Fatih Birol. Investice je tedy podle něho nutné přesměrovat z fosilní energetiky, která z celkové částky dnes spolyká přes bilion dolarů, do obnovitelných zdrojů a částečně i distribuce elektřiny.

Sedm z deseti aut budou na elektřinu

Jenže to se týká jen dodavatelské strany a představuje tak jen polovinu nákladů. Obě agentury se shodnou, že se svět neobejde bez masivních opatření i na straně spotřebitele. Především jde o snižování spotřeby energie spočívající hlavně v úsporách.

Podle IEA bude muset také 70 procent všech nově vyrobených vozů jezdit na elektřinu. Další peníze spolyká sporná CCS technologie spočívající v ukládání oxidu uhličitého pod zem. O její smysluplnosti už dnes mnozí experti pochybují, podle agentur však bez ní nelze emise podle pařížských představ snížit.

Dohromady bude každý rok potřeba přidat k 1,8 bilionu dolarů na straně dodavatelů ještě 1,7 bilionu na odběratelské straně – tedy celkem v přepočtu kolem 88 bilionů korun ročně. S opatřeními se přitom musí začít hned, a i tak je podle IEA jen 66procentní šance, že se cíle podaří naplnit. Motivací by mělo být, že by bezemisní energetika měla podle propočtů IEA a IRENA dokonce vydělávat.

Masivní investice přispějí ke globálnímu hospodářskému růstu o 0,8 procenta ročně. Mělo by také vzniknout přes šest milionů nových pracovních míst, která nahradí ztráty v ropném a uhelném průmyslu. „Úspora energií se stane důležitým průmyslovým odvětvím, které vytvoří mnoho pracovních příležitostí,“ věří například ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhail Al Mazroui.

Podle IRENA se zhruba pětina investic zaplatí sama a zbytek skrze nepřímé pozitivní dopady, jako je pokles úmrtnosti a nákladů ve zdravotnictví. „Energetika je největším zdrojem znečištění a vede k 6,5 milionu úmrtí ročně,“ připomíná Birol.

Ani Němci cíle neplní

Optimistické proslovy a ujišťování účastníků konference však trochu zastínila statistika o produkci emisí Německa, které je vnímáno jako světový průkopník zelené energetiky. Spolkový úřad pro životní prostředí shodou okolností v den zahájení konference oznámil, že produkce CO2 v loňském roce navzdory všem snahám vzrostla o 3,4 procenta na 906 milionů tun.

Už dnes je tak jisté, že ani Němci nesplní svůj vlastní cíl snížit emise do roku 2020 o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Může za to především doprava, které se přijatá opatření na rozdíl od výroby energie zatím příliš nedotkla. Úsilí Německa o okamžité nastartování celosvětové energeticko-klimatické revoluce to však na důvěryhodnosti nepřidává.

Laboratoří pro chytrá města se stává Kolín. Zkouší to parkováním a odpadem:

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Obří lis i vlastní motory. Elektrovůz Xiaomi žhaví gumy. Prozkoumali jsme ho

Xiaomi SU7

VIDEO Exkluzivně Čínský výrobce chytrých telefonů a prvků chytré domácnosti se na veletrhu Mobile World Congress...

Analýza: Výroba elektromobilů bude levnější než aut na benzin, zdraží opravy

Také Toyota plánuje využití technologie giga-casting.

VIDEO Výroba bateriových elektromobilů bude do roku 2027 v průměru levnější než výroba srovnatelných vozů...

Autovideo týdne: Škoda poodhaluje nový elektromobil. Elroq už ladí výrobu

Škoda poodhaluje vzhled nového elektromobilu jménem Elroq.

VIDEO Škoda Auto představí v pátek 15. března na výroční tiskové konferenci hospodářské výsledky a...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Francie stopla sociální leasing elektroaut pro chudé. Došly peníze na dotace

Minielektromobil Citroën Ami má hmotnost 485 kg, z čehož přibližně 60 kg...

Francouzská vláda tento týden oznámila, že po zbytek letošního roku pozastavuje program dotací pro...

Čínská automobilka BYD dobývá Evropu. Díky ceně ovládla rakouský tendr

Poprvé byl čínský vůz korunován evropskými novináři. Pro porotu Autobest se...

Čínské automobilky se na evropském trhu teprve začínají výrazněji prosazovat. Před pár dny se ale...

Airbus evropských automobilek jako poslední šance čelit čínské invazi

Renault Twingo je postavený na novém elektrickém základě, ale jeho karoserie...

VIDEO Víte, jak vznikl Airbus? Dnes jeden ze dvou největších světových výrobců civilních dopravních...

  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila úrokovou sazbu

19. března 2024  6:37

Japonská centrální banka v úterý dle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných úroků....

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...