Španělsko zestátní téměř polovinu finančního ústavu Bankia. Ilustrační snímek

Španělsko zestátní téměř polovinu finančního ústavu Bankia. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Španělé požádají o finanční pomoc, s částkou ještě váhají

  • 215
Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos podle očekávání informoval, že země požádá eurozónu o finanční pomoc pro své banky. Formální žádost by měla být předložena brzy. Konkrétní suma vzhledem k očekávaným auditům podle agentury AP zatím nebyla sdělena, ale maximálně to bude 100 miliard eur.

De Guindos se k podobě pomoci vyjádřil po telekonferenci ministrů financí skupiny eurozóny. Řekl, že pomoc bude mít podobu půjčky, kterou Madrid dostane za "velmi výhodných podmínek", jež budou dohodnuty v příštích dnech. Pomoc prý bude určena pro nejslabší část finančního sektoru a nebudou ji potřebovat všechny banky. O tom, které banky kapitál potřebují, rozhodnou audity, jež budou zveřejněny v červnu.

Žádost Španělska o pomoc zlepší trhům náladu

Španělsko se tak po Řecku, Irsku a Portugalsku stane čtvrtou a největší zemí eurozóny, která je nucena požádat o zahraniční finanční pomoc. Eurozóna prý výměnou za finanční pomoc nebude po Madridu chtít provést žádné ekonomické nebo fiskální reformy. Do záchranného plánu se zapojí také Mezinárodní měnový fond, jeho úloha však bude pouze kontrolní.

Do záchranného plánu se zapojí také Mezinárodní měnový fond (MMF). Na pomoci se však MMF nebude finančně podílet, podle euroskupiny byl pouze přizván, aby pomohl s prováděním a kontrolou čerpání pomoci. Potvrdil to i de Guindos, když řekl, že MMF bude mít v této otázce pouze poradní roli.

Euroskupina po více než 2,5 hodiny trvající telekonferenci uvedla, že pomoc Španělsku půjde z některého ze záchranných mechanismů eurozóny, Evropského fondu finanční stability (EFSF) nebo novějšího Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a určena bude na rekapitalizaci nejslabších španělských bank.

Španělsko je podle Schäubla na dobré cestě

"Půjčka musí pokrýt odhadované kapitálové požadavky s další bezpečnostní rezervou v odhadovaném úhrnu až 100 miliard eur," citoval z prohlášení eurozóny Reuters. Jakmile Madrid předloží formální žádost, bude potřebný kapitál vyplacen španělskému fondu na restrukturalizaci bank (FROB), ačkoli Madrid "za finanční podporu dál ponese plnou zodpovědnost". Německý ministr financí Wolfgang Schäuble pochválil Madrid za rozhodnutí žádat evropské partnery o pomoc. Uvedl, že Španělsko podniklo "velké kroky, aby dostalo své ekonomické a finanční problémy pod kontrolu", zahájilo "hluboké strukturální reformy" a "je na dobré cestě".

Španělskou žádost o finanční pomoc ocenila v první reakci také Evropská komise a zdůraznila, že je připravena žádost vyřídit pružně. MMF ve zprávě zveřejněné v pátek večer vyčíslil potřeby španělských finančních institucí na nejméně 40 miliard eur. Švédský premiér médiím řekl, že jde o "otázku sumy přesahující 80 miliard eur".

Problémy zhoršuje nezaměstnanost

Španělské banky doplatily na splasknutí cenové bubliny na trhu realit v roce 2008. Problémy mají s velkým množstvím nedobytných úvěrů, které v krizovém roce dosáhly přes 180 miliard eur. Olej do ohně přilévá nyní vysoký počet nezaměstnaných, který dosahuje 25 procent a u mladých lidí téměř polovinu.

Španělská ekonomika také nyní prochází recesí. Za celý loňský rok sice HDP ještě stoupl o 0,7 procenta, v letošním prvním čtvrtletí klesla o 0,3 procenta, což je stejné tempo propadu jako v předchozích třech měsících. Za propadem ekonomiky je především pokles domácí poptávky, což je podle ekonomů důsledek hlubokých rozpočtových škrtů a dalších úsporných opatření.

Ratingová agentura Fitch odhaduje náklady na rekapitalizaci španělských bank na 60 až 100 miliard eur. K horní hranici by se země přiblížila v krizovém scénáři, kdy by banky zažily otřesy jako v Irsku. MMF odhaduje náklady na 40 miliard eur.

,