Nápad by mohl narazit i v praxi. Mincovna Spojených států platinové mince nerazí. Ilustrační snímek

Nápad by mohl narazit i v praxi. Mincovna Spojených států platinové mince nerazí. Ilustrační snímek | foto: http://www.usmint.gov/about_the_mint/coinLibrary/#Pres

V USA se mluví o vydání bilionové mince. Oddálila by problémy s dluhem

  • 118
Američané koketují s bizarní myšlenkou: vyrazit speciální platinové mince s hodnotou bilion dolarů, které by USA pomohly překlenout potíže s vyjednáváním o zvýšení dluhového stropu.

Země totiž nese na svém hrbu gigantický dluh 16,4 bilionu dolarů a dál si může půjčit, jen když zvýší limit pro zadlužení. Problém by teoreticky mohly řešit platinové mince s obří hodnotou, spekulují americká média. Myšlenka má i podporu některých politiků a nezavrhl ji ani nobelista Paul Krugman.

Platinové mince by se uložily do centrální banky. Ta by následně převedla chybějící peníze na účty ministerstva financí, aniž by se země musela zadlužovat.

V americké ekonomice platí limity, kolik bankovek může kolovat v oběhu, zároveň je omezeno i množství mincí ze zlata, stříbra či mědi. Neplatí to však o mincích vyrobených z platiny.

Ve čtvrtek se na stránkách Bílého domu objevila petice, která žádá, aby prezident Barack Obama využil zmíněné mezery v zákoně. Podepsaly se pod ní tisíce lidí. Podle serveru Huffington Post bude muset Bílý dům na petici zareagovat, pokud ji podpoří 25 tisíc lidí.

"Za představitelnější řešení považuji, že by prezident Barack Obama využil možnosti zpochybnit ústavnost fiskálního stropu," myslí si ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Řada dalších ekonomů považuje nápad s platinovou mincí za fantasmagorii.

USA po oddálení pádu z takzvaného fiskálního útesu naléhavě řeší, jak si dál půjčovat. Na konci února totiž země narazí na svůj dluhový strop a hrozí riziko technického bankrotu.