Špidla chce zreformovat důchody do voleb

  • 20
O nové podobě důchodů by se mělo rozhodnout ještě za vlády kabinetu Vladimíra Špidly. Premiér se totiž chystá přednést parlamentu reformní návrhy ještě během svého mandátu. Vládní představa počítá například se zavedením individuálních penzijních účtů a podporou nepovinného spoření.

„Považujeme za naši odpovědnost, aby byly v tomto volebním období dokončeny i práce zákonodárné,“ řekl Špidla na žofínském fóru věnované důchodové reformě.

Vláda počítá s tím, že takzvaný švédský model penzí by měl přebírat roli dnešního penzijního systému a fungovat jako hlavní zdroj důchodů pro většinu lidí.

„Chceme jej zavádět postupně. Ročníky 1966 a mladší by už odcházely do důchodu podle nového systému,“ dodal ministr práce Zdeněk Škromach.

Nový režim spočívá ve zřízení fiktivního důchodového účtu pro každého člověka. Na něm bude vidět, kolik peněz platil ze své mzdy. Celoživotní „úspory“ pak budou hrát klíčovou roli při vypočítávání penze. Měla by přitom platit zásada - čím vyšší mzda, tím vyšší důchod.

„U těch, co budou mít nižší odvody, uvažujeme o zaručeném minimálním důchodu ve výši 1,2 násobku životního minima,“ řekl před časem Škromach.

Ministři tedy budou muset ještě promyslet klíčový problém: kde uspořit peníze, aby se zmírnily dopady stárnutí populace, kvůli němuž se reforma dělá v Česku i v celé Evropě. Jedním z řešení je ušetřit na pozdějším odchodu do důchodu v 65 letech.

Těm, co by přispívali do penzijního systému jen 25 let, zvažuje ministr Škromach přiznání minimálního důchodu až od 70 let.

S povinným spořením do penzijních fondů zatím vláda nepočítá, i když ho chce podporovat.

„Debata může vést i k tomu, že celková státní podpora doplňkovým systémům bude posílena, zvláště když výrazně vzroste jejich váha na důchodových příjmech,“ konstatoval ministr financí Bohuslav Sobotka.

,