Špidla jde do závodu o úspory

  • 21
Balíčky, reforma, utahování opasků - ať je název jakýkoli, v úterý se startuje naostro. Politici začnou v parlamentu snášet plody bezmála ročního rokování o tom, jak zastavit růst státních dluhů a přitom proti sobě nepoštvat občany zvyklé na určitý sociální ´standard´, jak loni řekl ministr Sobotka.

V úterý začnou poslanci hlasovat a uvádět do života balík úspor, se kterými tandem Sobotka - Špidla, a s nimi i celá trojbarevná koalice, spojili své setrvání u moci.

Když tato formace vydrží, v nejbližší době se chystá mimo jiné k tomu, že:

- dnešním padesátníkům oddálí důchod až do 63 let,

- důchodcům přiškrtí růst penzí na minimum stejně jako mzdy učitelům, lékařům a státním úředníkům

- přes deset tisíc těchto zaměstnanců propustí,

- přivodí v lednu zdražení telefonních hovorů kvůli vyšším daním, podobně jako u benzinu, cigaret či alkoholu,

- omezí státní podporu u stavebního spoření

- ubere dávky nemocenské v pracovní neschopnosti.

Dokáže Vladimír Špidla přesvědčit občany, že jeho vláda "myslí na lidi"? Premiér věří, že ano. Výměnou za úspory nabízí slib zdravějšího hospodaření, lepší pověst země v zahraničí a odvrácení hospodářských rizik.

Všechny škrty vláda potřebuje k tomu, aby příští rok vyšla s penězi podle čerstvě dokončeného rozpočtu a naplnila slib, že sníží rozpočtový schodek. "Důležité je, zda se podaří nastoupit na reformní cestu," prohlašuje premiér nyní, před klíčovou parlamentní bitvou. "Dílčí detaily nemají význam," dodal Špidla.

Odborná veřejnost si vesměs váží Špidlovy chuti něco s dluhy podniknout, byť kvůli tlaku z Evropské unie a rostoucí kritice ze zahraničí mohla vláda sotva dále otálet.

Navrhované kroky však odborníci nepovažují za dostatečné. "Nemělo by jít jen o škrty, ale o nastavení procesu, zlepšení efektivnosti výdajů a uskutečnění strategických cílů české ekonomiky," upozornil ekonom ČSOB Jozef Kovalovský.

Drobné nehody nám nevadí
Špidla přitom dává v politice stranou svou sportovní čest a dobrovolně si volí o něco snazší trať, než jakou si původně pro reformu načrtl.

Z původních balíčků se při hledání kompromisu vytratily některé pasáže, od kterých se buď upouští, nebo které se odkládají do budoucna - až bude mít vláda za sebou horký podzim. Stranou jdou zejména ty kroky, které nemohou nijak pomoci při hašení akutních problémů s nedostatkem peněz na příští rok.

Upouští se tak například od nápadu zvednout v příští dekádě důchodový věk na 63 let i pro ženy s dětmi, jimž se dnes za každého potomka odpouští před nástupem do penze jeden rok.

To je podle ekonomů příklad ztracené příležitosti k zavedení užitečných změn. "Chceme-li ženy zvýhodnit tak, aby se zvýšila porodnost a děti měly lepší péči, tak je lépe to učinit v období, kdy jsou děti malé, a ne až v období, kdy mají ženy jít do důchodu," míní ekonom Jan Švejnar.

Nejisté je také zrušení zápočtu středoškolských let do výše důchodu. Uznání za svůj běh si však Špidla může zkazit daleko malichernějšími korekcemi. Velkou kritiku sklidil nápad některých poslanců, že by si mohli ještě jednou zvednout platy, než si je podle koaliční dohody zmrazí.