Špidla: Šance reformy prověří už rozpočet

  • 295
Prubířským kamenem vlády, která svou budoucnost spojuje s reformou veřejných financí, se stane už podzimní jednání o státním rozpočtu. Podle premiéra Špidly je vláda odhodlána neustupovat a celou reformu prosadit v té podobě, v jaké ji přijala. Sám dává reformě velkou naději na úspěch.

"To, zda se nám podaří nastoupit reformu, se pozná už při hlasování o státním rozpočtu," řekl premiér, který znovu zopakoval, že v případě neúspěchu reformy dá k dispozici svou funkci.

Špidla se spolu s předsedy dalších koaličních stran shodl, že žádná jiná alternativa ozdravení veřejných financí v tuto chvíli neexistuje.

"Nepodniknout reformu by znamenalo, že za deset let by důchodu byly poloviční, zdali vůbec. Rovněž tak platy v rozpočtové sféře. A nezaměstnanost taková, že si ji nikdo netroufá odhadnout," řekl předseda vlády.

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky splnila vláda přijetím reformy loňský slib, že rozpočet na rok 2004 bude už zasazen do celkové reformy veřejných rozpočtů.

"Končí schvalování rozpočtů z roku na rok. Budeme jako závazný materiál předkládat tříletý rozpočtový výhled," dodal ministr.

Pokud by reforma neprošla, pohybovaly by se v příštích letech schodky veřejných rozpočtů okolo osmi procent hrubého domácího produktu.

Od 14 hodin před Úřadem vlády proti schválenému návrhu reformy protestovalo přes dva tisíce odborářů z Českomoravské konfederace odborových svazů. VÍCE ZDE

V případě přijetí reformy - tvrdí ministr financí - se podaří tento deficit srazit pod čtyři procenta HDP. Dvě procenta bude tvořit schodek státního rozpočtu, zbytek pak ostatní fondy, například dopravní infrastruktury.

Všechny zákony, které jsou pro reformu potřeba, už projednává legislativní rada vlády. "Počítá se u nich s účinností od prvního ledna 2004," upřesnil Sobotka.

NEDĚLE: Koloděje zarámovaly reformu
Schválený návrh reformy má podobu, kterou dostal na nedělním nočním jednání klíčových politiků kabinetu v Kolodějích. Ministři při něm odsunuli hořké sousto v podobě škrtů v jednotlivých resortech.

"O struktuře úspor se nejednalo. Pokračovat budeme příští pondělí a pak ještě nekolik týdnů. Debata o rozpočtu se bude finalizovat během září," dodal v pondělí po jednání vlády ministr financí Bohuslav Sobotka.

Jde přitom o nezbytný krok k uskutečnění rozpočtových změn a pro některé politiky také k přežití vlády.

Ministr financí Sobotka v neděli uvedl, že se politici shodli na schodku rozpočtu pro příští rok ve výši 118 miliard korun, tedy nižšího než je letos.

"Je to definitivní dohoda, která dává rámec reformě veřejných rozpočtů," přidal se ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Tato dohoda je podle něj důkazem, že vládní koalice je pevně rozhodnuta reformu realizovat. "Nejsou mezi námi žádné otevřené otázky, které by mohly tuto dohodu narušit," konstatoval. 

Jednání bylo podle Špidly poměrně rozsáhlé, protože se týkalo řady detailů. Koalice se shodla mimo jiné na zrušení omezení souběhu důchodu a výdělků a o zrušení omezení souběhu rodinných příspěvků a mezd.

"Došlo k dohodě u osob samostatně výdělečně činných, co se týče sociálního pojištění a placení minimální daně," řekl bez podrobností ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Toto opatření žádaly také odbory jako krok k potírání šedé ekonomiky. 

Koalice rozhodla, že minimální vyměřovací základ pojistného u osob samostatně výdělečně činných bude založen na principu fiktivního příjmu a bude činit 50 procent průměrné mzdy v národním hospodářství.

Otázka stropu maximálního vyměřovacího základu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a zaměstnance bude posouzena v souvislosti se zavedením nového důchodového systému, upozornil Špidla.

Politici se rovněž dohodli na "stopstavu" počtu zaměstnanců ústředních orgánů a rozhodli o reformě ústředních orgánů a o snížení jejich počtu.

Ve stavebním spoření budou platit všechny navržené změny. "Doplněny budou o bonifikaci těch, kteří spoření použijí k hlavnímu účelu, tedy k pořízení bydlení," poznamenal premiér.

Registrační pokladny odpočívají
"Registrační pokladny zůstaly tak, jak byly," sdělil Škromach. "To znamená, že budou, ale zatím ne v rozšířené verzi, jak chtěla prosadit sociální demokracie."

Koalice se nedohodla ani na možnosti společného zdanění příjmů manželských párů. "Nejsou plošné pokladny, není společné zdanění a zablokovala to Unie svobody," prohlásil Škromach.

Nic se podle něj nezměnilo ani na majetkových přiznáních, protože možnost zpětného zkoumání, jakým způsobem vlastníci nabyli velké majetky, je problematické.

Vládní vyjednavači budou ještě v pondělí vpodvečer jednat s odbory o dvou variantách odměňování státních zaměstnanců. Jednou možností je podle Škromacha zavedení šestnáctitřídního systému s navýšením o pět miliard a zrušením třináctého a čtrnáctého platu.

Podle druhé by byl ponechán dvanáctitřídní systém s valorizací, která by se ještě musela dohodnout s odbory.

O úsporách se nemluvilo
O hlavních prioritách rozpočtu na příští rok, tedy úspoře dalších dvaceti miliard korun, nikdo z přítomných nehovořil. Toto téma přitom mělo být hlavním bodem nedělního jednání koalice.

Podle reformního scénáře by úspory v nemandatorních výdajích resortů měly v následujících třech letech dosáhnout 80 miliard korun. Pro naplnění reformního cíle musí vláda během tří let uspořit 200 miliard korun ve výdajích (z toho 120 miliard v zákonem daných výdajích) a dalších 70 miliard korun získat z vyšších daní.

Vláda ve středu jednání o reformě veřejných financí přerušila a schválila pouze rozpočtový cíl, k němuž má reforma směřovat. Deficit veřejných financí se má do roku 2006 postupně snížit na čtyři procenta HDP z letošních 6,2 procenta.

Deficit státního rozpočtu očištěný o příjmy z privatizace, ztrátu konsolidační agentury a splatné garance by tak měl v roce 2004 činit maximálně 83 miliard korun proti letošním 92 miliardám.

, ,