Špinavé peníze: policie přitvrdí

  • 33
Policie chce za pomoci nově vzniklého speciálního týmu přitvrdit v boji proti praní špinavých peněz. Zatím se jí totiž podařilo odhalit jen zlomek podezřelých transakcí, které banky nahlásí. Za praní špinavých peněz navíc nebyl v Česku zatím nikdo odsouzen.

Od letošního dubna, kdy nový tým policie začal pracovat, zadržela půl milionu dolarů a stejnou částku v korunách.

Finančně analytický odbor ministerstva financí přitom za první letošní půlrok podle jeho šéfa Karla Korynty podal 44 trestních oznámení, v nichž šlo o 14 miliard korun. Právě tento úřad dostává hlášení od bank a dalších institucí o podezřelých transakcích.

Nový tým má reagovat rychleji
Ustavení nového týmu však má vyšetřování urychlit. Donedávna se nikdo speciálně praní špinavých peněz a trestné činnosti, která mu předchází, nevěnoval a případy často několik týdnů putovaly po několika stolech, než se jich někdo ujal.

"Nyní máme šanci dostatečně rychle reagovat na oznámení bank a ministerstva financí tak, aby se v některých případech dařilo nelegálně vydělané peníze zadržet předtím, než se je podaří organizovaným skupinám převody přes účty zlegalizovat," říká vysoce postavený policejní důstojník. Když už peníze odejdou, často zmizí i pachatel a případ se nikdy nepodaří vyřešit.

Policii chybějí zákony
Vznik speciálního týmu sice pomůže, úspěšný boj proti praní špinavých peněz však komplikuje celá řada dalších překážek, tvrdí Korynta. "Zatím stále bohužel neexistuje povinnost oznamovat zdroj příjmů. Když někdo přijde do banky s nebývale vysokým obnosem a posílá jej na zahraniční účet, většinou deklaruje, že jde o dar nebo vrácení půjčky," říká Korynta.

Takový zákon v zahraničí umožňuje policii nejen reagovat na trestní oznámení, ale vyhledávat, kam nelegální výnosy směřují. Podobný zákon platí třeba ve Velké Británii. Od loňského července může alespoň za praní stíhat i lidi, kteří legalizují vlastní výnos z trestné činnosti. Dříve mohli obvinit jen lidi, kteří k této trestné činnosti napomáhali.

Zatím skromné výsledky
První dva případy navíc policie odhalila i díky chybám pachatelů a banky. Při první transakci policie zjistila, že údajný vietnamský obchodník, který do banky v Hongkongu poslal 2,5 milionu dolarů, má falšované oprávnění k podnikání.

"Zjistili jsme, že za poslední dva roky tento muž žádné zboží ani nedovezl, ani nevyvezl. Nakonec se ukázalo, že se vydával za jinou osobu, a v době, kdy byl obviněn z praní peněz, se nám podařilo zajistit v tuzemské bance půl milionu dolarů," sdělil policejní zdroj.

V druhém případě si pak majitel zkrachovalé firmy kvůli chybě bankovní úřednice poslal z účtů firmy, s nimiž již nesměl disponovat, půl milionu korun. Banka včas chybu odhalila a peníze byly zadrženy na dalším tuzemském účtu.