Snowpark ve Špindlerově Mlýně

Snowpark ve Špindlerově Mlýně | foto: Archiv Špindlerův Mlýn

Ve Špindlerově Mlýně roste nervozita, velkolepé plány ale zůstávají

  • 217
Pokud jde o počasí, má za sebou Špindlerův Mlýn jeden z nejhorších začátků sezony za posledních dvacet let. Noví provozovatelé areálu přitom zvýšili ceny skipasů a pobouřili tím lyžaře i hoteliéry, kteří se potýkají s řadou zrušených rezervací.

Loňská sezona byla pro nového provozovatele skiareálu ve Špindlerově Mlýně, společnost Melida, pouze zkušební. Ta letošní už měla ukázat nový směr, jakým se nejznámější tuzemské středisko bude pod bohatými finančníky ubírat. Areál mají v pronájmu od podzimu 2012 finančníci z okruhu skupiny J&T, v jeho okolí se však angažuje také Martin Roman a jeho lidé nebo pražský lobbista Roman Janoušek. 

Šéf lyžařského areálu: "Romana bych tu viděl rád"Čtěte zvláštní byznys přílohu v pondělí, 6. 1.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Novým pánům nejvyšších českých hor však zatím nejde karta. Nebýt sněžení z poloviny prosince a hutného základu technického sněhu, byl by areál fakticky bez bílé pokrývky. Aktuálně se dá s omezením lyžovat asi na polovině sjezdových tratí. Podle oslovených hoteliérů má "Špindl" z pohledu počasí za sebou jeden ze tří nejhorších prosinců za 20 let a ani leden zatím nepřináší pro lyžaře a podnikatele lepší zprávy. Přesto jsou provozovatelé zatím v klidu. 

"Ano, v průběhu prosince došlo k poklesu návštěvnosti, ale nejedná se o nějaká dramatická čísla. Špindlerův Mlýn byl asi také jediný, který měl alespoň nějaké lyžařské podmínky. Uvidíme, co udělá leden," říká Igor Rattaj, jeden z šéfů a spolumajitelů Melidy. 

Špindlerovská "supersezona"

Tip na dovolenou

Nenechte se odradit počasím a vyražte na hory. Vybírejte z nabídky pobytů ve Špindlerově Mlýně na dovolena.iDNES.cz.

Jakým způsobem se špatný prosinec projeví na hospodaření špindlerovského areálu, Rattaj zatím vyčíslit nedokáže. Za loňský rok se zisk areálu prý bude pohybovat okolo 50 milionů. V minulosti se slabá zima odrazila na tržbách areálu, tehdy ještě v držení sportovních svazů, poklesem zhruba o10 až 15 procent. Melida musí také každý rok, bez ohledu na počasí, platit sportovním svazům nájemné bezmála 44 milionů korun. 

Melida přitom před letošní zimní sezonou řádně přibrousila ceník, vytvořila takzvanou supersezonu od 20. prosince do 5. ledna, kdy se za den lyžování platí 850 korun, což je o 150 Kč více než loni. Ve zbytku sezony stojí denní lístek 750 korun, tedy o 50 korun více než loni. 

Ostrá cenová politika se některým špindlerovským hoteliérům nelíbí. Ti navíc volají po změně image horského střediska. "Snažíme se domluvit se skiareálem, abychom společně pracovali na obrazu města, které je přístupné všem, nikoliv jen celebritám," přibližuje majitel hotelu Lesana Jiří Novák.

Také hoteliérům pochopitelně současné sněhové podmínky dělají starosti. "Zatím jsme mírně nervózní. Máme storna asi za 200 tisíc, problém je, že nové rezervace nepřicházejí. Pokud nenapadne sníh do poloviny ledna, budeme nervózní více," popisuje Jiří Gajdošík, spolumajitel hotelového řetězce Asten Hotels, který ve Špindlerově Mlýně provozuje luxusní hotel Savoy. 

V Krkonoších by měly vzniknout nové sjezdovky

S nepřízní počasí bojují i ostatní areály v Česku. "Nedá se však hovořit o globálním poklesu návštěvnosti, protože zatímco na některých místech byl počet návštěvníků téměř stejný jako v loňském roce, jinde zaznamenali výraznější propad. Na některých místech se dokonce střediska nepodařilo ani spustit," říká šéf Libor Knot z Asociace horských středisek ČR.

Přes slabší letošní zimu však Krkonoše a zejména okolí Špindlerova Mlýna čekají největší změny za desítky let. Noví provozovatelé areálu připravují projekt spojení dvou hlavních lyžarských center - Medvědína a Svatého Petra. Po mnoha letech by měly v Krkonoších vzniknout úplně nové sjezdovky. "V létě 2015 by se už mohla začít dělat příprava, ale zásadní by mělo být léto 2016. V sezoně 2016/2017 by měl areál doznat zásadních změn," naznačuje Igor Rattaj. Očekávané investice přesahují miliardu korun.

Zásah do přírody podle Rattaje nyní analyzují zástupci areálu se správou KRNAP a je v souladu s územím plánem, který už ochranáři posvětili. "KRNAP dal najevo, že je přístupný koncepčnímu řešení. A přemostění údolí do něj spadá. Ale schválení územního plánu je jen základ. V žádném  případě ještě není rozhodnuto o konkrétních stavbách a jejich využití ani o rozsahu zásahu do lesní krajiny," upozorňuje mluvčí KRNAP Radek Drahný.