Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Píchnutí injekce: 450 korun. Zranit se v Krkonoších může přijít draho

  • 263
V nejznámějším českém lyžařském středisku už dlouhá léta existuje pouze jediné zdravotnické zařízení. To však nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Do Medical Centra horská služba automaticky sváží zraněné z místních sjezdovek či horských túr.

Vysokoškolák Tomáš B. si na sportovním kurzu ve Špindlerově Mlýně zlomil zápěstí a vykloubil rameno. Kartička zdravotního pojištění mu nebyla nic platná - v místním zdravotním středisku Medical Centrum zaplatil za ošetření 1 500 korun. Kateřina M. tamtéž skončila s úrazem kolena - odešla o francouzských berlích, s ortézou a lehčí o 900 korun.

Kateřina sice byla s péčí spokojená, ale nezdálo se jí, že by měla platit. „Když má člověk zdravotní pojištění, proč by si to měl platit sám? Tisícovka je na studentské poměry hodně,“ říká.

Kolik se platí ve Špindlerově Mlýně

  • 500 - příplatek za ošetření o víkendu a ve svátek
  • 150 - příprava pacienta k vyšetření
  • 200 - namražený chladící gel
  • 1 400 - plastová „sádra“ poranění předloktí, lokte, hlezna
  • 550 - vydání ortézy, nasazení a instruktáž
  • 1 000 - plastová „sádra“ zlomenina prstů či zápěstí
  • 1 700 - plastová „sádra“ zlomenina bérce
  • 450 - píchnutí injekce
  • 500 - vydání francouz. berlí a instruktáž

Po návratu domů se proto obrátila na svou zdravotní pojišťovnu, aby jí peníze proplatila. Neuspěla ani po odvolání. „Zaplatili jsme za vaše ošetření společnosti Medcent SH 1 600 korun, tedy do výše hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Vy jste platila za služby, které se z veřejného zdravotního pojištění nehradí,“ odpověděli jí z pojišťovny.

Platba dvakrát

Odpověď ji překvapila - při bližším pohledu na účtenku pak zjistila, že ve skutečnosti zaplatila za vypálení CD s rentgenovými snímky, za nasazení ortézy a za instruktáž, jak používat berle. Samotný rentgen, zdravotnické pomůcky a vyšetření šly na vrub pojišťovny. Podobné to bylo i u Tomáše - za jeho ošetření naúčtovali lékaři ze Špindlu zdravotní pojišťovně 3 300 korun.

Ze zákona musí každé zdravotnické zařízení, i to bez smlouvy s pojišťovnou, poskytnout pojištěnému pacientovi neodkladnou péči zdarma. A pojišťovna ji pak musí lékařům proplatit. Pacienti už však neovlivní, co všechno jim lékař naúčtuje „na dřevo“ a co nechá na pojišťovnu. A ani to v momentě, kdy potřebují lékařskou pomoc, zpravidla nemají chuť řešit.

„Když jde ale o život, neřeším peníze“

„Platí se za vše, co nehradí pojišťovna. A to je řada položek,“ brání se lékař Leo Černý, spolumajitel sítě ordinací Medical Centrum. Podle něj klientům často poskytuje akutní, ale odkladnou péči. „Přijdou k nám s hodinou, dvě hodiny, den starými případy - oteklé koleno, dětské zlomeniny,“ říká a dodává: „Když jde ale o život, neřeším peníze.“

Medical Centrum na dveřích i v dokumentech zdůrazňuje že jde o „nesmluvní“ zařízení a pacienty upozorňuje, že za ošetření budou platit. „Pokud klient s podmínkami nesouhlasí, tak není ošetřen. Zavoláme mu rychlou záchranku, která ho odveze do nejbližšího smluvního zařízení,“ říká Černý.

Uzavřít smlouvu s pojišťovnou se prý nevyplatí. „Za ty peníze by nikdo v životě nedělal,“ tvrdí Černý. Poukazuje na nejistotu ohledně toho, co mu pojišťovna jako neodkladnou péči nakonec proplatí. Pacientské doplatky obhajuje s tím, že investoval do moderního rentgenového přístroje a že u něj pacienti dostávají plastové sádry, které se na rozdíl od těch na pojišťovnu nedrolí.

Nemocnice 17 kilometrů daleko

„Neexistuje žádný oficiální výčet výkonů, které by bylo možné vždy označit za neodkladné,“ připouští Martin Balada, ředitel Svazu zdravotních pojišťoven.

Z telefonu je znát, že novinářský zájem Černého netěší. Má za to, že mu chce konkurence působit potíže. Finanční skupina Penta ve spolupráci s místním skiareálem loni oznámila záměr otevřít si přímo pod sjezdovkou Svatý Petr vlastní ambulantní centrum (Medical Point). Zde by zraněné ošetřovala na pojišťovnu a v případě potřeby je vozila do své nemocnice v 17 kilometrů vzdáleném Vrchlabí. Loni ordinaci otevřít v sezoně nestihla, letos by to mělo vyjít. „Je to složité prostředí,“ říká pouze Lenka Holá, mluvčí Penta Hospitals CZ.

„Působení zařízení Medical Centrum nám nepřísluší hodnotit, nejdůležitější je bezpečnost našich klientů. Nový projekt vítáme,“ říká Čeněk Jílek, ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Svůj obchodní model, tedy žádné smlouvy s pojišťovnami a speciální ceník za „nadstandardní“ služby, Medcent rozšířil i do dalších míst pobočky má v Harrachově, v Rokytnici, Janských Lázních a na Lipně, tedy v místech, kde je v zimní a letní sezoně turisticky rušno.

Nezanedbatelnou část klientely tvoří cizinci - především ti z EU. Na ně se, pokud mají kartičku veřejné zdravotní pojišťovny, vztahuje pravidlo o bezplatné neodkladné péči - tu jim doma proplatí pojišťovna až zpětně. Podle informací z Kanceláře zdravotního pojištění, která slouží k vyúčtování plateb mezi českými zdravotními pojišťovnami a těmi v EU, nechávají cizinci v Medcentu mnohonásobně vyšší částky, než stanoví za jednotlivé výkony česká úhradová vyhláška. Například za lokální anestezii 1 800 korun (pojišťovna proplatí 105 korun) či rentgen předloktí 6 950 korun (250 Kč na pojišťovnu).