Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Splátkové firmy přicházejí o klienty, lidé si utahují opasky

  • 4
Splátkové firmy trpí v posledním roce odlivem klientů, v pololetí měly u spotřebitelů rozpůjčováno 121 miliard korun, což je o šest procent méně než před rokem. Lidé se kvůli strachu ze ztráty práce víc krotí a po úvěrech na novou ledničku či dovolenou prahnou méně než dřív.

Často jim ani nic jiného nezbývá. Banky a zejména splátkové společnosti, které z poskytování půjček žijí, zpřísnily pravidla komu a za jakých podmínek půjčí.

"Lidé o svých investicích mnohem víc přemýšlejí a velké nákupy odkládají," myslí si mluvčí firmy Eva Řimnáčová z Home Creditu, a proto očekává i slabší předvánoční sezonu. Firma se snaží omezit růst neplatičů – ten se pohybuje kolem šesti procent. Home Credit už lidem půjčuje ve vztahu k jejich příjmům méně než před krizí a víc přihlíží ke škraloupům potenciálních klientů v registru neplatičů.

Od splátkové společnosti Provident Financial si lidé ke konci června půjčili o třináct procent méně než rok předtím. "Vzhledem k tomu, že zvyšující se nezaměstnanost nutí klienty více přemýšlet, než si vezmou půjčku, neočekáváme, že by letošní vánoční sezona trhala rekordy v prodeji," soudí mluvčí Providentu Ondřej Holoubek. Kritéria pro půjčky firma zpřísnila už loni v listopadu a počet neplatičů jí i díky tomu klesl ze 14 na 12 procent.

Bankám se tenčí spotřebitelský byznys

Půjčky nedávají ani banky Byznys se spotřebitelskými půjčkami drhne i bankám. "Kvůli současné ekonomické situaci objemy prodejů spotřebitelských úvěrů meziročně klesají," potvrzuje Michal Teubner z Komerční banky.

Celkový objem poskytnutých spotřebních půjček roste bankám nejpomaleji za poslední čtyři roky. V srpnu měli spotřebitelé u bankovních domů napůjčováno 184 miliard korun. To je sice o 14 procent víc než loni, ale před rokem se těšily z meziročního nárůstu o celou čtvrtinu.

"Prioritou je pro nás kvalita, nikoliv kvantita úvěrového portfolia,“ shrnuje pozici bank Irena Zatloukalová z ČSOB.

S neplatiči z řad drobných klientů na rozdíl například od USA větší problémy zatím nemají. ČSOB vzrostl objem celkových nesplácených dluhů meziročně o polovinu na 2,88 procenta, podobně je na tom i Česká spořitelna. "Počítáme s kulminací v příštím roce, kdy zřejmě dosáhne vrcholu výše nezaměstnanosti," říká také Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

I přesto, že kamenné instituce pravidla zpřísňují, najde se v nebankovním sektoru stále řada firem, které jsou ochotné půjčovat i lidem zadluženým a s nízkými či nepravidelnými příjmy. "Setkali jsme se dokonce s firmou, která půjčí na základě zaslání SMS zprávy," říká Andrea Běhálková z poradny pro pomoc předluženým lidem SPES.

Před nimi však poradkyně varuje – kvůli vysokému úroku se půjčka splácením prakticky netenčí. "Vědí, že si peníze od případných neplatičů vezmou například uvalením exekuce na jejich bankovní účet a budou si strhávat třeba jen pětistovku měsíčně, ale zato doživotně. Usilují o vytvoření toho, čemu říkáme trvale udržitelný dluh," vysvětluje.