Z 370 miliard dolarů, které vláda dosud uvolnila, se vrátilo pouze 71 miliard dolarů. Ilustrační foto

Z 370 miliard dolarů, které vláda dosud uvolnila, se vrátilo pouze 71 miliard dolarů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Spojené státy omezí finanční injekce. Americkým bankám stačí méně peněz

  • 12
Spojené státy utratí za pomoc bankám méně peněz, než očekávaly. Podle nejnovějších odhadů by měly v následujícím desetiletí ušetřit až 200 miliard dolarů.

Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.

Balíček TARP (Troubled Assets Relief Program) přijaly Spojené státy v říjnu 2008 jako reakci na hrozící krach tamního finančního systému. Na pomoc peněžnímu sektoru vláda vyčlenila v první vlně asi 700 miliard dolarů. Většina peněz měla posloužit na poskytnutí úvěrů hroutícím se bankovním domům nebo na jejich rekapitalizaci.

Peníze se pomalu vracejí

Jak se však ukázalo, finanční instituce potřebují k přežití méně peněz, než Spojené státy očekávaly. K tomuto závěru došla vláda na základě skutečnosti, že banky zvládají splácet dluhy v nečekaně krátké době.

Pokud se současné odhady Obamovy administrativy splní, podaří se federální vládě ušetřit téměř dvě třetiny prostředků, které na finanční podporu bank plánovala utratit v následujícím desetiletí.

Tento scénář ale vyjde pouze za předpokladu, že budou banky poskytnuté úvěry řádně splácet. Z 370 miliard dolarů, které vláda dosud uvolnila, se vrátilo pouze 71 miliard dolarů.

Předpokládá se, že v brzké době splatí Bank of America dluh ve výši 116 miliard. "Do konce roku 2010 bychom měli dostat přibližně 185 miliard dolarů," věří ministr financí USA Timothy Geithner.

V následujícím desetiletí měl být mezi americké finanční instituce rozdělen zbytek, zhruba 341 miliard dolarů. Podle Obamovy administrativy ale bude bankám stačit 141 miliard USD.

Ameriku čeká další program

Ušetřené prostředky poputují na další program, který se zaměří na vytváření nových pracovních míst. Agentuře Bloomberg to sdělila mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi a dodala: "Čím více pracovních pozic vytvoříme, tím více peněz se nám vrátí na daních."

Dlouhodobou strategií americké vlády je nyní snížit obrovský deficit státního rozpočtu, který za finanční rok 2009 dosáhl na rekordní úroveň 1,4 bilionu dolarů. Na nárůstu se přitom do značné míry podílela právě zmiňovaná finanční injekce.

Program na podporu bank navíc nebyl jediným stimulačním programem, který USA v posledním roce přijaly. V únoru tohoto roku Sněmovna reprezentantů schválila balíček, jehož hodnota přesahovala 800 miliard USD. V tomto případě měly peníze posloužit na vyšší vládní výdaje a na nižší daně.