Společnost OT Energy Services a její know-how jsou pro servis jaderných elektráren ČEZ nepostradatelné.

Společnost OT Energy Services a její know-how jsou pro servis jaderných elektráren ČEZ nepostradatelné. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Pro ČEZ nepostradatelná firma je na prodej. Křetínský zájem odmítá

  • 23
Společnost OT Energy Services, známá pod dřívějším názvem I&C Energo, je údajně na prodej. O tom, že by jedna z nejdůležitějších elektroservisních firem v Česku měla změnit vlastníka, informovali server iDNES.cz manažeři dvou firem, které se pohybují na tomtéž trhu.

Pověsti o změně vlastníka firmy, jež má unikátní know-how na údržbu jaderných elektráren a je nepostradatelná pro ČEZ, budí mezi lidmi z branže velkou pozornost. Už proto, že dnes nejsou její majitelé zcela průhlední.

Třebíčskou firmu před osmi lety prodal ČEZ maďarskému olejářskému koncernu MOL. Dnes OT Energy Services patří do strojírenského impéria OT Industries maďarského miliardáře Gézy Pappa, ale její matka je registrována na Kypru a detailní akcionářskou strukturu nelze z veřejných zdrojů rozkrýt.

Tiskový odbor koncernu OT Industries, jehož vedení sídlí v Budapešti, na dotaz iDNES.cz ohledně chystaného prodeje do včerejší uzávěrky nereagoval.

Zdroje z elektromontážního trhu tvrdí, že se po někdejší firmě I&C Energo poohlíží skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského a jeho partnerů z investiční skupiny J&T. Ti zájem popírají.

„Nekomentujeme naše akviziční záměry, ale v případě OT Energy Services mohu zájem EPH o její koupi vyloučit,“ reagoval mluvčí Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj.

Pro Křetínského logický krok

Získání OT Energy Services by nicméně bylo pro Křetínského logickým krokem. Doplnila by řadu elektromontážních firem, jež EPH postupně skupoval a které dnes spadají pod spřízněnou EP Industries. Ty vedle lukrativních zakázek pro státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS zajišťují i údržbu distribučních sítí společnosti ČEZ.

EPH navíc před koncem loňského roku uzavřel dohodu o koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách, pod které spadá i rozestavěná jaderná elektrárna Mochovce.

Právě kvůli údržbě jaderných elektráren ČEZ firmu I&C Energo spolu s americkým stavitelem jaderných reaktorů Westinghouse před 23 lety založil. Firma byla jedním z klíčových partnerů všech uchazečů o dostavbu Temelína. Rozvoj jaderných reaktorů v Česku je sice v tuto chvíli u ledu, vedle slovenských Mochovců se však firmě rýsují další lukrativní zakázky v Maďarsku na plánované dostavbě jaderné elektrárny Paks.

Zájem může mít i ČEZ

Stejně logickým kupcem jako Křetínský by pro OT Energy Services byl i ČEZ. Firma má obrovský problém s chybně prováděnou evidencí údržby na svých jaderných elektrárnách.

Kvůli lajdácké a zčásti zfalšované dokumentaci kontrol svarů musel ČEZ loni na několik měsíců postupně odstavit jaderné reaktory Dukovan, což mu způsobilo zhruba dvouapůlmiliardovou škodu. Šéfka státního jaderného dohledu Dana Drábová pak ČEZ kritizovala mimo jiné za to, že outsourcoval jadernou údržbu, a ztratil tak kontrolu nad její kvalitou.

Ani ČEZ ale plán na vrácení I&C Energo pod svá křídla nepotvrzuje. „Nevím o prodeji OT Energy Services,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že by ČEZ v takovém případě o firmu zřejmě ani neměl zájem.

ČEZ prodal I&C Energo v roce 2008. Údržbu získal za 660 milionů korun MOL, přičemž I&C Energo napěchované zakázkami ČEZ vzápětí přineslo novým majitelům na dividendách během tří let 440 milionů, tedy dvě třetiny kupní ceny.

Po prodeji se navíc objevily indicie, že ze zakázek I&C Energo profituje i tehdejší ředitel ČEZ Martin Roman. Firma totiž na čas patřila do offshoreové struktury, kterou založil Romanův blízký spolupracovník, advokát Josef Brož.