Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Spolupracovník Koženého byl v USA odsouzen k ročnímu vězení

  • 0
Newyorský soud poslal na rok do vězení amerického finančníka Frederika Bourkeho, který byl uznán vinným z uplácení při privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Bourke byl v kauze obžalován spolu s bývalým prezidentem harvardských fondů Viktorem Koženým.

Soud Bourkemu za spoluúčast na podplácení ázerbájdžánských prominentů, za kterým stála snaha získat tamější ropnou společnost Socar, nařídil zaplatit pokutu jeden milion dolarů (asi 17 milionů korun). V noci na středu o tom informovala agentura Reuters.

"Není mi stále zcela jasné, zda pan Bourke byl oběť, gauner nebo tak trochu oboje," okomentovala rozsudek soudkyně federálního okrskového soudu na Manhattanu Shira Scheindlinová. Zmínila také jeho charitativní činnost v medicíně. "Nějaká doba ve vězení, přestože krátká, je nutná. Úplatky musejí vyústit a vyústí v trest odnětí svobody," dodala nicméně.

Bourkeho právník Harold Haddon označil trest za "soucitný", protože jeho klientovi hrozilo až desetileté vězení. Nicméně dodal, že Bourke se plánuje odvolat a bude se snažit o změnu trestu na podmíněný. Bourke také během odvolání zůstane na svobodě.

Bourke vinu popírá

Americký finančník a zároveň spolumajitel firmy na výrobu luxusních kabelek Dooney & Bourke popíral, že by o uplácení věděl. Rovněž obvinil Koženého, že jeho a další investory připravil o více než 180 milionů dolarů (přes tři miliardy korun).

Kožený před soudem nestanul, protože je na Bahamách, které před dvěma lety zamítly americkou žádost o jeho vydání.

Viktor Kožený

Viktor Kožený na Bahamách.

Svědci předvolaní během soudního procesu popisovali, že do Ázerbájdžánu létala letadla s taškami napěchovanými bankovkami v hodnotě milionů dolarů.

Mimo jiné popisovali také nápadné vystupování Koženého, který se prý považoval za novodobého oligarchu. Bývalý člen ochranky Viktora Koženého například vypověděl, že Bourke byl jedním ze tří nebo čtyř hostů na večeři v newyorském hotelu St. Regis, za kterou Kožený zaplatil kolem 96 tisíc dolarů. V té době to byly zhruba tři miliony korun.

Uplácení představitelů cizích států je v USA trestným činem. Kožený tvrdí, že na něho jako na cizince se příslušný zákon nevztahoval. Žaloba ovšem namítá, že nakládal s penězi amerických investorů, a tudíž se ho jako zprostředkovatele zákon týká.