RegioJet testuje nové vagóny Astra.

RegioJet testuje nové vagóny Astra. | foto: Michal Šula, MAFRA

Spor o dvě písmenka. Českým drahám se nelíbí zkratka RegioJetu

  • 241
Všechny tuzemské vlaky soukromého dopravce RegioJet budou od 14. června v jízdních řádech i na staničních tabulích nově pojmenované zkratkou RJ namísto současných EC/IC. Zdánlivě kosmetická změna se však nelíbí Českým drahám. Ty používají totiž zkratku rj pro své jednotky railjet.

„Chceme mít jedno označení pro všechny naše spoje, které bude korespondovat se jménem dopravce,“ vysvětlil změnu mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Až dosud používá pro své vlaky zkratku IC nebo EC podle toho, zda jede pouze po Česku, nebo i na Slovensko.

„Rozhodli jsme se k tomu přistoupit právě s ohledem na lepší propojení označení spoje se jménem RegioJet vůči cestujícím,“ dodal Ondrůj. Na Slovensku se označení změní až v prosinci. Firma si zkratku přihlásila na Úřadu průmyslového vlastnictví loni na podzim. 

Sjednocení zkratek může cestující mást: dva rozdílné vlaky budou označeny stejnou zkratkou. V hlášení bude nádražní rozhlas u railjetů mluvit o railjetech, v případě vlaků RegioJetu bude mluvit o vlaku „er jé“

Podle Českých drah je zkratka RJ už déle zapsaná ve vyhlášce Mezinárodní železniční unie UIC pouze pro vlaky railjet. „Provozovatelé dráhy ani jiní dopravci v Evropě podle našeho názoru nesmí zkratku RJ využívat pro označení svých vlaků v jízdních řádech, na informačních zařízeních,“ tvrdí mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Dráhy hrozí žalobou

Dráhy s přidělením zkratky RJ pro svého konkurenta nesouhlasí. Přidělování má u nás na starosti Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „České dráhy již vyzvaly SŽDC, aby postupovala v souladu s vyhláškami UIC a závaznými normami TSI a upustila od praxe označovat spoje Regiojet zkratkou RJ,“ dodal Štáhlavský. Jinak národní dopravce zvažuje právní kroky. Podle Štáhlavského jde o podobnou situaci, jako kdyby u nás někdo označit vlaky zkratkou francouzských rychlovlaků TGV. 

ČD koordinují svůj postup s rakouským dopravcem ÖBB, který je vlastníkem značky railjet. „Zkoumáme právní dopady používání zkratky RJ pro jiné vlaky, než railjety. Pokud by došlo k porušení našich práv, podnikneme patřičné kroky,“ řekl mluvčí ÖBB Michael Braun. 

Podle mluvčího SŽDC Jakuba Ptačinského správce kolejí neřeší autorská práva ani přiměřenost označení. „Děláme sice nějakou supervizi ve smyslu vulgárních nebo nevhodných slov, ale jinak se řídíme spíše technologickou stránkou věci, tedy možností, zda toto zobrazení je technicky možné,“ vysvětlil Ptačinský.