Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská). | foto: Elton hodinářská

Úřad rozhodl ve sporu o hodinky Prim, zbrojař Strnad se může radovat

  • 91
Úřad průmyslového vlastnictví v listopadu zrušil frýdecko-místecké společnosti MPM-Quality slovní ochrannou známku Prim, kterou měla zapsanou pro hodinky. Firma z Frýdku-Místku s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a hodlá se bránit u soudu.

O vymazání slovní ochranné známky Prim pro hodinky v držení MPM-Quality usiloval konkurenční výrobce hodinek Prim, společnost Elton hodinářská z Nového Města nad Metují na Náchodsku.

Podle dat na webu Úřadu průmyslového vlastnictví má MPM-Quality slovní ochrannou známkou Prim nadále chráněno její použití pro hasicí přístroje a různé papírenské zboží, ale již ne pro hodinky či hodiny.

Elton hodinářská rozhodnutí úřadu označila za přelomové v dlouholetých sporech o používání značky Prim. „MPM Quality v.o.s. se nabízením a prodejem náramkových hodinek s označením PRIM dopouští nekalé soutěže vůči naší společnosti,“ uvedl generální ředitel Eltonu Martin Pabiška. Elton, který je pokračovatelem před 60 lety vzniklé výroby hodinek v Novém Městě, podle něj k ochraně svých práv ke známce Prim využije všech zákonných prostředků.

Spor s kořeny v 90. letech

Firma MPM-Quality, která své hodinky Prim uvedla na trh v roce 2001, nařčení z nekalé soutěže odmítla. Prokurista Pavel Hanko uvedl, uvedl, že MPM-Quality je i nadále vlastníkem několika ochranných známek obsahujících slovo ‚PRIM‘, které chrání hodinářské výrobky.

„Naše společnost na všech svých výrobcích používá označení chráněné jako řádně zapsané ochranné známky patřící naší společnosti, případně označení v provedení loga ‚PRIM‘ vytvořeného Mgr. Jiřím Rathouským na základě výlučné licenční smlouvy,“ uvedl Hanko.

Právě ve věci loga Prim řeší od září Krajský soud v Hradci Králové spor, v němž se dědici výtvarníka Rathouského domáhají uznání autorství log Prim a Elton pro Rathouského. Zároveň u soudu žádají to, aby Elton hodinářská nesměla loga užívat. Elton hodinářská, která od května většinově patří firmě Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada, žalobu odmítá. Tvrdí, že autorem loga Prim jako podnikové normy z roku 1969 je bývalý zaměstnanec Eltonu Josef Žid.

Problémy kolem známky Prim mají svůj původ v době privatizace v 90. letech, kdy byly ochranné známky Prim v držení podniku Chronotechna. Právní nástupce Chronotechny, společnost Eutech, pak v roce 2001 ochrannou známku prodala firmě MPM-Quality. Následně začala série žalob a sporů. Mezi MPM-Quality a Elton hodinářskou běží u soudů a dalších institucí 25 různých řízení.