(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Babiš zarazil prodej sjezdovek sportovcům. Podezřele zlevnily o čtvrtinu

  • 78
Ministr financí Andrej Babiš zarazil prodej pozemků pod sjezdovkami v Harrachově firmě Sportovní areál Harrachov. Tu vlastní Česká unie sportu vedená právníkem a lobbistou Miroslavem Janstou (ČSSD).

Pozemky pod sjezdovkami měl lyžařský areál získat za 56 milionů korun, jak vyplývá ze smlouvy zveřejněné v registru smluv. Původní posudek, který si nechal vypracovat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), přitom pozemky ohodnotil na 78 milionů korun.

„Abych vyvrátil veškeré pochybnosti, které v souvislosti s tímto prodejem v posledních dnech v médiích vyvstaly, vyzval jsem ÚZSVM, aby obchod v této podobě nerealizoval“, uvedl ministr financí Andrej Babiš. Bude trvat na tom, aby se pozemky prodaly v otevřeném výběrovém řízení.

Harrachovské sjezdovky jsou již nyní částečně v majetku Sportovního areálu Harrachov, především ve spodních částech. Dvě třetiny však leží na státních pozemcích. Areál za ně dosud platil pronájem, nicméně převod zhruba 23 hektarů měl pronájem ukončit.

Rozdílná čísla v posudcích

„Ten pozemek má podle našich odhadů cenu 60 až 80 milionů korun, a pokud náš úřad ty pozemky dá do prodeje, jsme pro to, abychom ztržňovali transparentně majetek,“ řekl Babiš loni ve Sněmovně v odpovědi na interpelaci poslance Jana Farského.

Původní posudek, ze kterého se počítal nájem, ohodnotil pozemky na 78 milionů korun. Stát si nicméně loni nechal vypracovat nový posudek, který navzdory stoupajícím cenám nemovitostí snížil odhadní cenu o čtvrtinu. Úřad pro zastupování státu to vysvětluje tím, že první posudek byl zpochybněn dvěma sekcemi ministerstva, a proto musel být vypracován v roce 2016 nový znaleckým ústavem Activities.

Město nebylo s nabídkou na odkup vůbec osloveno. Úřad to vysvětluje tím, že Sportovní areál Harrachov je vlastníkem staveb, které se na části pozemků nacházejí. K dokončení transakce do středečního vyjádření ministra stačil souhlas ministerstva životního prostředí, protože pozemky leží uvnitř Krkonošského národního parku. Jednání mají proběhnout tento týden.

Lukrativní stavební pozemky

Jiří Štický z magazínu Reportér, který se problematice harrachovských sjezdovek dlouhodobě věnuje, upozorňuje, že nejde jen o louky, ale i o stavební pozemky.

„Ve stejný týden, kdy byla podepsána kupní smlouva, přiklepla vláda plán na dotace do sportovních areálů včetně nekomerční části Harrachova,“ řekl Štický v pořadu Reportéři ČT.

Zatímco sjezdovky vydělávají, ostatní lyžařská střediska v Harrachově chřadnou. Jak skokanské můstky včetně mamutího, tak běžecký areál. Na údržbu nejsou peníze.

Podle šéfa Sportovního areálu Harrachov Jiřího Krejčího je pro rozvoj areálu koupě pozemků klíčová. „Je to odstranění nejistoty nejen pro areál, ale i celý region,“ říká Krejčí.

Spory o milionové nájmy

Dosud areál platil státu 2,2 milionu korun ročně. Poté ÚZSVM požadoval navýšení na 3,5 milionu, kdežto areál chtěl platit jen 1,6 milionu ročně. Spor se dostal až k soudu, nicméně pokud by kupní smlouva nabyla platnosti, rozepře skončí.

Sportovní areál Harrachov má na nákup pozemku připravenou část svých peněz, další bude krýt z úvěrů. Peníze od bank chce použít i na připravované investice, které by měly v Harrachově zlepšit zázemí.

V posledních letech totiž musel peníze do zlepšení lyžování výrazně omezit. „Rozvoj blokoval územní plán, který byl dokončen až loni. Nepomohly ani vztahy s ÚZSVM, který blokoval všechny naše projekty,“ řekl Krejčí.

Firma už má připravené plány, jak harrachovský areál vylepšit. Prioritou je nový cvičný svah. „Prostorů pro výuku dětí v Harrachově moc není,“ vysvětluje Krejčí. Lepší sněhové podmínky má zajistit nová retenční nádrž pro zasněžování, která vyroste v horní části areálu poblíž modré sjezdovky z Rýžoviště. Na řadě je i více než stomilionová investice do nové lanovky z Rýžoviště.

Proměnit se má také nyní již bývalý Sporthotel, který Sportovní areál Harrachov letos zavřel a využívá ho jako sklad. „Ve stávající podobě už dosloužil, chystáme v těchto prostorách vybudování nového hotelu, který bude odpovídat současným potřebám,“ vysvětlil Krejčí.

Další plány počítají i s propojením areálů v Harrachově a Rokytnici nad Jizerou. Podle posledních výsledků ve výroční zprávě vydělal areál od října 2014 do září 2015 10,5 milionu při tržbách přes 78 milionů korun.