Před vládou protestovalo proti plánu prodeje dřeva ze státních lesů několik desítek aktivistů z Hnutí Duha.

Před vládou protestovalo proti plánu prodeje dřeva ze státních lesů několik desítek aktivistů z Hnutí Duha. | foto: ČTK

Fuksa narazil. Vládě se nelíbí jeho plán, jak prodávat dřevo ze státních lesů

  • 18
Ministr zemědělství Ivan Fuksa ve vládě narazil. Spor o to, kdo a za jakých podmínek bude prodávat dřevo ze státních lesů, budou muset ministři řešit znovu. K takzvané Dřevěné knize, podle níž mají velké lesnické firmy dostávat zakázky, podle nichž stromy v lesích pokácejí, dříví odvezou, roztřídí a prodají, mají výhrady ministři za VV, TOP 09 i premiér.

"Přerušili jsme diskusi. Výhrady měl premiér, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, někteří další ministři za TOP 09 i ministři za Věci veřejné," řekl iDNES.cz zdroj, který se účastnil jednání vlády. Schwarzenberg je zároveň významným vlastníkem lesů. "Mohu jen říci, že bych nedoporučil to, co sám nedělám," nechal se slyšet.

Proti pravidlům zakázek v Lesích České republiky mají výhrady i ekologičtí aktivisté, kteří ráno protestovali přímo před Úřadem vlády. Strana zelených ho označila za skandální návrh, který může stát připravit o miliardové částky. V zásadě jde všem kritikům o to, že by stát mohl ztratit část kontroly nad zisky z prodeje dřeva, pokud by neprodávaly samy Lesy ČR, ale firmy, které budou v lesích těžit.

Nový ministr zemědělství Ivan Fuksa chtěl resort dopravy.

Ministr Fuksa iDNES.cz řekl, že model komplexních lesních zakázek je hospodářsky nejvýhodnější a že to, co tvrdí kritici, je ekonomicky postavené na hlavu. Jeho koncepce počítá s tím, že velké tendry na těžbu ve státních lesích by se vypisovaly od roku 2012 na deset let. Podle kritiků plánu ministra zemědělství by to zvýhodnilo velké těžařské firmy na úkor malých a středních.

Na jednání vlády se podle informací iDNES.cz ministři bavili mimo jiné o tom, že smlouvy na deset let by byly příliš dlouhé a blížilo by se to tomu, jako kdyby stát své lesy pronajal.

Miliardy ze státního rozpočtu odtečou soukromníkům

"Každý lesní podnik v každém sousedním státě nechá stromy nejdříve pokácet, vyvézt z lesa, roztřídit podle sortimentu a následně je prodá ve vlastní režii. Jen šéfové jediného státního lesního podniku ve střední Evropě se rozhodli, že jsou chytřejší než všichni ostatní. Miliardy ze státního podniku tak odtečou velkým dřevařským společnostem," kritizoval ve středu Fuksův plán i šéf Strany zelených Ondřej Liška.

Zelení také upozornili, že pravidla, se kterými ministr zemědělství přišel, vznikala v době, kdy byl v čele dozorčí rady Lesů ČR pozdější ministr životního prostředí Pavel Drobil, který nedávno rezignoval. Jeho bývalý poradce Martin Knetig na nahrávkách, které si tajně pořídil odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, mluvil o tom, že zažil doslova "krádeže za bílého dne".