Komunistické poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová a Kateřina Konečná

Komunistické poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová a Kateřina Konečná | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Sporný komunistický zákon dostal šanci. Porodné by se vyplácelo dvakrát

  • 170
Sněmovna poslala do druhého čtení sporný zákon, který poslancům ležel bez povšimnutí celý rok na stole. Stát by dával mladým rodinám půjčky až půl milionu na pořízení bytu a jeho vybavení a matky by dostávaly jakési druhé porodné až 15 tisíc korun. Zákonu pomohla sociální demokracie.

"I přesto, že tento návrh vykazuje jisté legislativní nedostatky a je třeba ho nějakým způsobem ještě dopracovat, myslím si, že obsahuje vhodnou formu podpory mladých manželství, a to i ve smyslu sociální demokracie podpory těmto rodinám," řekl dnes v rozpravě poslanec Václav Votava (ČSSD).

Návrh na zamítnutí zákona s přispěním sociálních demokratů neprošel a zákon postupuje do druhého čtení, kde se k němu vyjádří rozpočtový výbor. Překvapivě dostal šanci v době, kdy vláda složitě hledá způsoby, jak ušetřit. Poslanci nedávno přijali kompromisní úsporné a daňové změny a vláda schválila hrubé obrysy návrhu státního rozpočtu na příští rok. - více čtěte Vláda schválila rozpočet se schodkem 163 miliardy korun

Zákon, který by dál zatěžoval státní kasu, předkládala skupina komunistů v čele s Kateřinou Konečnou a Zuzkou Bebarovou-Rujbrovou. Navrhuje státní půjčky 400 tisíc korun na nákup bytu a 100 tisíc korun na vybavení. Kromě toho by se poskytovaly příspěvky za narození prvního dítěte 10 tisíc korun a dalšího dítěte ve výši 15 tisíc korun. Příspěvek velmi připomíná porodné, které by se ale nezrušilo.

K poslancům se zákon dostal už před rokem, ale dodnes se k němu nevyjádřili. Bývalá vláda Mirka Topolánka s ním nesouhlasila, a to hlavně proto, že by zákon značně zvýšil mandatorní výdaje státu. Příspěvky odmítají i ekonomové.

Analytik Pavel Sobíšek z UniCredit Bank označil návrh za výstřednost, kterou si státní kasa nemůže dovolit. Navíc je podle něho nesystémový, protože kombinuje podporu porodnosti a podporu vlastnického bydlení, což jsou dvě opatření, která k sobě nepatří.

Půjčky na bydlení


Úroky by byly tři procenta na byt a šest procent na vybavení. Půjčku by mohli dostat manželé, kteří jsou práceschopní a dluh by mohli splácet. Na půjčku by dosáhli žadatelé, jejichž měsíční příjem by nepřesáhl čtyřnásobek životního minima, tedy asi 12 tisíc korun. Žadatelům by muselo být do 30 let.