Sporoservis: šance na rychlou půjčku může znamenat vyhozené peníze

Nešetřte, když nemusíte! Toto ústřední heslo reklamní kampaně na novou službu České spořitelny Sporoservis útočí v posledních dnech na lidi z televize i rádia. Je opravdu tak výhodná, jak by se na první pohled mohlo zdát? Především se tato služba - v podstatě rychlý bezhotovostní úvěr - vztahuje jen na klienty spořitelny. Co se její výhodnosti týče: je levnější než například úvěrové karty splátkových firem, ovšem například srovnatelné spotřební půjčky Komerční banky se vyplatí více. To se dokonce dá v některých případech říci i o klasickém kontokorentu na sporožiru. Navíc - žádost o úvěr v rámci Sporoservisu může být prohraná loterie, která odlehčí peněženku o pár stokorun.

Jak to funguje?

Výhodou je, že zájemce o tuto službu rychle ví, na čem je. V ostatních peněžních ústavech zpravidla trvá posouzení žádosti nejméně den či dva. Klient České spořitelny si v jednom asi ze 2000 obchodů, které na tomto projektu spolupracují, vybere zboží. Poté řekne údaje o sobě a o svém účtu pracovníkovi v obchodě, který je předá telefonicky spořitelně. Ta zjistí, jaké má zkušenosti s klientem, a pak rozhodne, zda mu půjčku poskytne. Během čtvrthodiny může být žádost vyřízena a klient se dozví, jestli úvěr na žádané zboží získá, či nikoliv. Pokud ano, za vybrané zboží spořitelna zaplatí převodem peněz na účet prodejny. To, jak dlouho se bude půjčka splácet, navrhuje klient - maximální doba splácení jsou čtyři roky. Samozřejmě čím déle bude splácet, tím víc peněz nakonec zaplatí.

Poplatky úvěr prodraží

Za projednání a posouzení žádosti o půjčku v rámci Sporoservisu zaplatí jednorázově dvě desetiny procenta z požadované výše půjčky - minimálně tři sta korun a maximálně pět tisíc korun. To odpovídá klasickým spotřebitelským úvěrům této banky. Ovšem pozor: tuto částku platí i ti zájemci, kterým spořitelna půjčku nakonec nedá. Roční poplatek za úvěr získaný v rámci Sporoservisu je dvě stě korun. To je opět stejná sazba jako u klasických spotřebitelských úvěrů spořitelny. Právě tyto částky službu například v porovnání s Komerční bankou prodražují - ta žádné poplatky u srovnatelných úvěrů nemá. Na druhou stranu však u ní trvá vyřizování půjčky déle. Úroková sazba u úvěru v rámci Sporoservisu je dvanáct procent. To odpovídá konkurenčním bankám.

Trocha počtů

Pokud se klient spořitelny chystá nakupovat dárky na splátky a má na sporožirovém účtu sjednán kontokorent, nemusí pro něj být Sporoservis výhodný. Například pro půjčku patnáct tisíc korun za předpokladu dvanácti přibližně stejných splátek vychází překvapivě lépe kontokorent. A to přesto, že roční úrok je v tomto případě vyšší - čtrnáct procent. Pokud ho totiž člověk splácí způsobem, že ke konci měsíce má na kontě záporný zůstatek vždy zhruba o 1340 korun nižší a za rok ho tak vyrovná, zaplatí navíc k ceně zboží přibližně 1270 korun. U úvěru je to však zhruba 1620 korun. V čem je hlavní rozdíl? V poplatcích. Kromě jednorázového výdaje dvou set korun za sjednání možnosti "jít do minusu" totiž u kontokorentu už žádné další poplatky na klienta nečíhají.

Rychlých úvěrů je více

Podobné výhody jako Sporoservis mají kromě odpovídajících služeb konkurence i jiné formy nákupu na splátky. V rychlosti i v tom, že k půjčce není třeba ručitel, je tato služba srovnatelná například s nákupními a kreditními kartami. Stejně je možné využívat také již zmíněný kontokorentní úvěr - tedy povolené přečerpání zůstatku na účtu. Oproti úvěrovým kartám má Sporoservis výhodnější úročení. Za patnáctitisícovou půjčku zaplatí majitelé těchto karet při šestnácti až dvaceti měsíčních splátkách zhruba celkem osmnáct až devatenáct tisíc korun. To je asi o dvanáct set až dva a půl tisíce korun více než u Sporoservisu.