Šéf novoměstského Sportenu Ján Hudák po desítkách let odešel. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prodeje lyží spadly na třetinu. Sporten chce přesto koupit slovinský Elan

  • 114
Novoměstský výrobce lyží Sporten a americká společnost Boba Ing vlastněná slovinským podnikatelem Robertem Antunovičem jsou ve finále boje o získání vlády nad slovinským výrobcem lyží Elan. A to v situaci, kdy trh s lyžemi zažívá kvůli rozmachu půjčoven velký propad.

„Nabídka je míněna zcela vážně. Máme o továrnu zájem, myslím, že bychom mohli velmi dobře vzájemně spolupracovat a značky propojit. Rozhodně to není o tom, že bychom chtěli jednu nebo druhou továrnu zavírat. Záleží, jak se rozhodne slovinská vláda,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES šéf a spolumajitel Sportenu Ján Hudák. 

Elan se dostal do potíží poté, co Evropská komise rozhodla, že nesplacená půjčka od slovinské vlády Elanu byla nedovolenou veřejnou podporou, a přikázala půjčku vrátit. Na její splacení ale firma nemá peníze. Návrh řízení kvůli nedovolené veřejné podpoře podal rakouský výrobce Marker Völkl. Elan teď musí peníze vrátit, ale nemá na to prostředky. Vláda se proto rozhodla Elan privatizovat. 

Rivalem Sportenu je firma, která s lyžemi nemá žádné zkušenosti, podniká v byznysu s dětskými nosítky a šátky. Antunovič v listu Slovenia Times uvedl, že nabízí 15 milionů euro, zatímco Sporten podle něj jen deset milionů euro. Firma svoji nabídku nekonkretizovala. 

„Není nám jasné, proč se proces privatizace protahuje, když jsme nabídli o pět milionů více a máme strategii na zachování pracovních míst,“ uvedl Antunovič. Hovoří také o tom, že by se Elan mohl provázat s jinou slovinskou společností Alpina. Ta mimo jiné vyrábí lyžařské boty.

Trh se propadl kvůli rozmachu půjčoven

Sporten, který loni vyrobil zhruba třikrát méně lyží než slovinská značka s velkými dluhy, má o Elan zájem i přes to, že trh s lyžemi zažil za posledních pět let velký propad. 

„Důvodů poklesu je více, ale hlavně je to rozmach půjčoven. Čím dál více lidí už lyže nekupuje, jen si je půjčí. Takový je trend, kterému se musíme přizpůsobit. Nastala situace, že je obrovský přetlak výrobní kapacity a každý si myslí, že je lepší a přežije,“ řekl Hudák. Sporten loni po velkém propadu zvýšil výrobu o více než pětinu.

Privatizaci Elanu nekomplikují jen dluhy vůči bankám, ale také požadavek na vrácení státní pomoci slovinskému státu ve výši 12 milionů eur. A bývalý manažer Elanu Uroš Korže požaduje podle Slovenia Times výplatu bonusu osm milionů eur.

,