V případě sporů bude o výši nájemného na návrh majitele rozhodovat soud.

V případě sporů bude o výši nájemného na návrh majitele rozhodovat soud. | foto: Profimedia.cz

V případě sporů určí výši nájmu soud. Před výpovědí budou chráněni lidé nad 70 let

  • 115
Když se majitel a nájemník nedohodnou na nové výši nájemného, rozhodne soud, na který se bude moci majitel bytu obrátit. Poslanci schválili klíčovou změnu občanského zákoníku, ze které to vyplývá. Soudy by přitom měly přihlížet k cenovým mapám, které připravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Když nájemník nesdělí majiteli bytu písemně do dvou měsíců od doručení návrhu, že se zvýšením nájemného souhlasí, bude mít pronajímatel právo během dalších tří měsíců navrhnout soudu, ať rozhodne on. Soud pak nájemné určí podle toho, jaké je v místě v dané chvíli obvyklé.

Pro změnu občanského zákoníku byli poslanci stran vládní koalice, z řad levicové opozice jediný Vítězslav Jandák z ČSSD. Z vládních poslanců se zdrželi ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS a předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Vzhledem k odmítavému postoji sociální demokracie je pravděpodobné, že zákon se ještě jednou do Sněmovny vrátí, protože v Senátu má převahu ČSSD. Vládní koalice má ale dostatečnou sílu, aby veto Senátu přehlasovala, znamená to tedy jen mírné zdržení pro to, aby zákon mohl začít platit.

Změna přinese jistotu vlastníkům i nájemcům bytů, hájila novelu poslankyně ODS Horníková

"Postupovat při stanovení výše nájemného jen podle cenové mapy je málo," vytkl vládnímu návrhu v parlamentní rozpravě bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek, který také dříve řídil ministerstvo pro místní rozvoj. Právě to vládní návrh změny občanského zákoníku připravilo.

"Pan Paroubek a jeho vláda byli ti, kdo nám v této oblasti zůstali něco dlužni. A to je právě novela občanského zákoníku," hájila naopak návrh poslankyně ODS Zdeňka Horníková. Novela podle ní přinese právní jistotu vlastníkům i nájemcům bytů.

Na konci loňského roku skončila regulace nájemného u zhruba 400 tisíc bytů v České republice. Ve většině krajských měst a v Praze to ale bude až k 31. prosinci 2012.

Novela také omezuje přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka. Během dvou let se musí s pronajímatelem domluvit na nové smlouvě nebo si najít nové bydlení.

Nájemníky starší 70 let nebude možné vypovědět z nájmu

Novela občanského zákoníku zároveň dává jistotu lidem, kterým je více než 70 let. Majitel bytu jim nebude smět dát výpověď. Vláda původně navrhovala věkovou hranici 75 let.

"Změna odráží vyšší míru sociální citlivosti, na kterou přistoupil i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, čehož si velmi cením. S touto změnou souhlasilo rovněž sdružení majitelů domů a bytů," řekl předseda klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. Snížení sociální klauzule na 70 let navrhl jeho kolega Stanislav Polčák.