Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Češi spotřebují polovinu vody oproti roku 1989. Šetření však už skončilo

  • 166
Utahování kohoutků v Česku končí. Spotřeba vody dodávané do domácností začala růst již předloni. A v minulém roce se trend projevil i­na celkové spotřebě včetně dodávek do továren či kanceláří. Přesto však Češi nadále patří k největším „šetřílkům“ s vodou v celé Evropě.

Změnu trendu dokládají data ze Zprávy o stavu vodního hospodářství za rok 2015, kterou zpracovalo ministerstvo zemědělství a ­již má redakce k dispozici.

Oproti roku 1989 dnes Češi spotřebují necelou polovinu vody. Tehdy domácnosti a průmysl protočily 401 litrů na osobu denně, dnes je to 165 litrů. Spotřebu vody totiž začali více sledovat s tím, jak zdražovala.

„Se spotřebou jsme se dostali na úplné dno, dál už to klesat nemohlo. Proto loni ten nepatrný růst,“ vysvětluje František Barák, šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (Sovak).

Cena nad průměrem EU

Paradoxní na tom je, že cena vody v tuzemsku neustále roste a ­pravidelně předstihuje inflaci. Loni průměrná cena stoupla o čtyři procenta, přičemž nejdražší vodu mají lidé na severu Čech. Češi tak navzdory šetření vodou platí více než v minulosti.

Voda je v tuzemsku dokonce dražší, než činí průměr Evropské unie. Upozornila na to nedávná studie poradenské společnosti EY, podle níž je průměrná cena vody o šest korun nad průměrem EU. Podobný nárůst cen vody zaznamenaly podle studie i jiné východoevropské země.