Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spotřebitelé v EU: Za růst cen může euro

  0:04
Sladké časy s eurem jsou ty tam. Nyní mu většina jeho uživatelů přisuzuje vinu za růst cen. Není to už jen Německo, zdražení cítí lidé všude, od Portugalska po Finsko. A neberou moc vážně vlády tvrdící, že se nic neděje, protože inflace klesá. "Po celé eurozóně jsme viděli růst cen ve stejných oblastech, například u pekáren a restaurací. Není to jen pocit zákazníků, ale reálný fakt," upozorňuje evropský úřad pro ochranu spotřebitelů (BEUC).

Tento názor sdílejí dvě třetiny dotázaných, jak ukázal průzkum, který si nechala udělat Evropská komise, "vláda" EU. Jinak řečeno: 170 milionů lidí v eurozóně je přesvědčeno, že obchody zvedly ceny všude, kde to jen šlo.

Tento pocit není nejsilnější v Německu, kde se ozývaly dosud největší protesty proti zdražování - daleko více jsou nespokojeni Nizozemci a Španělé. Důvod? Když cena zmrzliny na pláži u Haagu stoupne "přes noc" na více než dvojnásobek, člověk si to zapamatuje. A když mu taxikář naúčtuje nástupní poplatek 3,5 eura, a ne 4,5 guldenu (2,05 eura) jako dříve, začne si být skoro jist, že ceny jdou nahoru.

Už si toho všimli i v Bruselu, kde evropský komisař David Byrne odsoudil fakt, že "v některých sektorech ceny nadprůměrně vzrostly, například u potravin nebo v hotelích a restauracích". Podle něj byl tento růst asi čtyřprocentní - dvakrát vyšší, než je oficiální míra inflace v EU.

Studie, kterou zpracovali Němci, však ukazuje ještě daleko horší obraz: ceny čtyř pětin všeho německého zboží a služeb vzrostly rovnou o desetinu. Podle mluvčího německého maloobchodu Huberta Pellengahra za tím stojí sezonní vlivy jako tuhá zima, jež prudce zvýšila i cenu rajčat - zeleniny, která je dnes v Německu symbolem euro-zdražování.

Jenže ceny piva či mléka v Německu také vzrostly, v průměru o sedm procent. Pro to lze sotva najít nějaké "sezonní" vysvětlení. Kdo za to může? Skoro každý. V Řecku a Portugalsku přisuzuje drtivá většina lidí vinu supermarketům, Italové si zase všímají růstu cen v malých obchodech s potravinami. Kavárny jsou terčem kritiky devíti desetin Belgičanů, Němců, Španělů a Nizozemců.

Čtyři pětiny Irů, Rakušanů a Němců poukazují na růst cen služeb (taxíky, kadeřnictví a jiné). Na vyšší ceny ve veřejné dopravě poukazují zase Portugalci a Španělé. Podle tří čtvrtin Nizozemců a Španělů rostou s eurem i ceny v kinech, na plovárnách a v jiných místech zábavy. Na ceny v prodejních automatech si zase stěžují až čtyři pětiny Belgičanů, Španělů a Rakušanů.

Lidé na to reagují různě. Němci hlasitě protestují a chtějí nápravu. Nizozemci mlčí a "stávkují" - podle průzkumů poklesl obrat v těch sektorech, kde došlo k největšímu cenovému růstu, asi o desetinu.

Pro tvůrce eura z toho všeho vyplývá jen málo útěchy: podle průzkumu lidé oceňují aspoň to, že vše proběhlo hladce. Více než polovina dotázaných tvrdí, že už nemá problémy s počítáním v nové měně. Další dvě pětiny lidí však potíže mají, a tak pořád potřebují přepočty na starou, národní měnu. Zejména Francouzi (a často také Belgičané) si na euro nějak nedokážou zvyknout. 

Po nástupu eura v Česku neporostou ceny skokem

Zatímco v Evropské unii se nyní vedou vzrušené debaty o tom, k jakému nárůstu cen přispělo zavedení eura, Češi řeší jiné otázky. Pokud někdo euro téma otevře, mluví se o tom, zda lze čekat se vstupem do unie cenový skok. Ceny se dnes v Česku pohybují zhruba na 44 procentech západoevropské úrovně, a často proto zaznívají obavy, že se vstupem do EU se zvednou i domácí ceny.

Česká národní banka a částečně i vládní úředníci však strach krotí: hlavní nápor na ceny podle nich nepřijde najednou, skokově, ale bude postupný. Jeho příčinou zřejmě bude přijetí přísnějších evropských předpisů, ať již v sociální oblasti či v ekologii, a tím vyšší náklady firem. Nejasnostmi zatím zůstává obestřena společná zemědělská politika, a tedy i dopad na ceny potravin.

Růstem cen nebudou zasaženy všechny oblasti, protože mnohde se již nyní v domácích obchodech ve srovnání se západem příliš neušetří. Srovnatelné ceny jsou hlavně u spotřebního zboží, ale i například elektřina či plyn jsou dnes podle studie vlády na 65 procentech evropské úrovně.

Naopak nejvíce podhodnocené zůstávají služby. Jejich ceny se odvíjejí především od kupní síly českých spotřebitelů, a proto jsou, jako u nájemného, často na méně než pětinové úrovni.

Proti cenovému skoku mluví i zkušenosti Portugalska či Španělska, jejichž ceny byly v době vstupu do unie rovněž značně vzdáleny průměru EU. Země sice po začlenění čelily problémů s vyšší inflací, ale důvody nebyly jednoznačně spojeny se zařazením mezi vyspělejší státy. Poučné pro Česko však je, že vyrovnat se s nárůstem cen se jim podařilo až tehdy, když si daly do pořádku veřejné finance.

Vzhledem k řadě nejasností se dá zatím usuzovat na rychlost růstu cen jen z oficiálních prognóz. ČNB počítá do roku 2005 s inflací mezi dvěma až čtyřmi procenty. Vládní úředníci jsou pesimističtější a odhadují inflaci mezi pěti šesti procenty. I centrální banka si raději nechává otevřená vrátka a ve své měnové strategii uvádí, že zřejmě zařadí cenový dopad vstupu do unie mezi výjimky z plnění inflačního cíle.

Autoři:
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Peníze jsou v IT nebo farmacii. V účetnictví moc nevyděláte, ukázal průzkum

25. dubna 2024

Zaměstnanci sektoru IT i mají v poslední době i kvůli umělé inteligenci hledání práce těžší. Když...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...