Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Spotřebitelské ceny v USA klesly v dubnu nejvíce od roku 1955

  • 0
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v dubnu meziročně snížily o 0,7 procenta, což byl nejvyšší meziroční pokles od června 1955. Proti předchozímu měsíci zůstaly ceny beze změny. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

V březnu ceny poklesly o 0,1 procenta, což znamenalo meziroční pokles 0,4 procenta. Rekordní hodnoty zaznamenaly USA už v lednu, kdy spotřebitelské ceny rostly nejpomaleji od roku 1954.

Jádrová inflace, která nezahrnuje jídlo a energie, meziročně stoupla o 1,9 procenta. V březnu vzrostla o 1,8 procenta. Dubnový meziměsíční nárůst činil 0,3 procenta.

Deflace - čili pokles spotřebitelských cen - v USA je výsledkem hluboké recese v zemi. Masivní propuštění snižuje tlak na mzdy a slabá spotřebitelská poptávka brání růstu cen. Většina ekonomů se však díky agresivním akcím americké centrální banky (Fed) neobává, že by přišlo delší období destabilizujícího poklesu cen. Banka již snížila úrokové sazby do blízkosti nuly a podnikla množství dalších opatření na podporu bankovního systému a boj s finanční a úvěrovou krizí.

Dlouhodobý pokles cen není pro ekonomiku příznivý, protože spotřebitelé neutrácejí v naději, že budou moci zboží koupit za ještě nižší cenu. Výdaje spotřebitelů patří k důležitým pohonům ekonomického růstu.

Ceny energií se v dubnu meziměsíčně snížily o 2,4 procenta po tříprocentním propadu v předchozím měsíci. Ceny potravin klesly o 0,2 procenta, což byl nejvyšší pokles od května 2002. Potraviny zlevňovaly už třetí měsíc za sebou.

,