Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Správce odmítl skoro polovinu dluhů Sazky, uznal 15 miliard

  • 94
Insolvenční správce Sazky Josef Cupka uznal dluhy u loterijní firmy za 15 miliard korun. Přihlášené dluhy za 17 miliard naopak zamítl. O pohledávkách za 9 miliard se ještě rozhodne, obsahují méně závažné nedostatky, které mohou přihlašovatelé napravit.

Celkově byly v insolvenčním řízení přihlášeny pohledávky za více než 41 miliard korun. "Z toho je 9,3 miliardy na výzvě, to znamená k doplnění a dalšímu posouzení. Ze zbývající sumy je popřeno 17,2 miliardy korun," řekl iDNES.cz Cupka.

Znamená to, že Sazka má dluhy za minimálně 15 miliard korun, které bude muset zaplatit, a věřitelé, kteří pohledávky v této hodnotě přihlásili, budou mít slovo na věřitelském výboru 26. května, kde se bude rozhodovat o budoucnosti firmy.

Mezi pohledávkami, které jsou nedořešené, je také pohledávka Občanského sdružení Zelený ostrov. Pokud ta bude uznána, zvedne se dluh Sazky o dalších osm miliard korun. Podle opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla je ale neoprávněná. Podaly ji neoprávněné osoby, řekl dnes Ertl agentuře ČTK.

Naopak Cupka zamítl dvě pohledávky totožné s touto osmimiliardovou pohledávkou od zahraničních firem Alfa Capital a Oldeira Anstalt.

Mezi věřiteli zůstal Kellner, Komárek, operátoři a banky

Mezi uznané dluhy patří pohledávky, které drží miliardář Petr Kellner v hodnotě 865 milionů korun (přihlásily je firmy Moranda a Sidereus Holding) a pohledávky v držení KKCG za 874 milionů korun.

Sazka bojuje za licenci

Představenstvo Sazky ve čtvrtek oznámilo, že se rozhodlo odvolat proti rozhodnutí ministerstva financí, které chce firmě pozastavit licenci na provozování číselných loterií. Více čtěte zde

Dále správce uznal sumu 169 milionů korun požadovanou společností GTech Global, pohledávku České spořitelny za 215 milionů korun, společnosti Telefónica O2 za 210 milionů Kč, Vodafonu za necelých 195 milionů korun, Citibank za 213 milionů korun nebo i Českého olympijského výboru za 3,8 milionu korun.

Pět miliard požaduje oprávněně i londýnský držitel dluhopisů Sazky, The Bank of New York Mellon. Většina z dluhopisů patří PPF a KKCG.

Proti odmítnutým (sporným) pohledávkám se mohou přihlašovatelé odvolat. Má to ale háček. Pokud by se v takzvaném incidenčním řízení ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit. Věřitelé, jejichž pohledávku správce popřel, se mohou do 30 dnů od přezkumného jednání bránit v incidenčním řízení. Žalovanou stranou je přitom insolvenční správce.