(ilustrační fotografie)

(ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Spravedlivější rozúčtování tepla nebude, resort vyhlášku nakvap stáhl

  • 378
Dlouho připravovanou vyhlášku, která by přinesla spravedlivější rozdělování nákladů na vytápění mezi obyvatele bytových domů, ministerstvo pro místní rozvoj stáhlo a odložilo na neurčito. Měla přitom platit už od začátku roku.

Vyhláška připravovaná přes dva roky měla přinést větší přerozdělování nákladů na vytápění mezi obyvatele bytových domů podle skutečné spotřeby. V praxi by víc zatížila ty, kteří topí výrazně víc než sousedé v domě, ale dopadla by i na extrémní šetřílky s vypnutým topením, kteří se nechávají "vytápět" od sousedů.

Úprava se týká víc než milionu domácností. Jenže nakonec nebude. Týden poté, co už měla platit, ji ministerstvo stáhlo a její účinnost odložilo na neurčito.

"Nikdo to nechápe, neexistují k tomu racionální důvody. Musela to být nějaká zákulisní akce, žádné důvody nám neřekli," říká Jaromír Pohanka, tajemník Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu. Firmy zabývající se rozpočítáváním tepla se zlobí. Vyškolily své zaměstnance na novou vyhlášku, připravili si software. Zbytečně.

"Kvůli nekoncepční práci ministerstva nemůžeme našim zákazníkům poskytnout spravedlivější rozúčtování nákladů na teplo, neboť rámec současné legislativy nám pro to nedává dostatečný prostor," uvedla Jarmila Simbartlová, vedoucí rozúčtovacího oddělení společnosti ista, která se specializuje na měření dodávek tepla a vody.

Ministerstvo prý nestihlo zapracovat připomínky

Ministerstvo pro místní rozvoj vysvětluje zrušení vyhlášky tím, že nestihlo zapracovat všechny požadované změny, které chtěli účastníci připomínkového řízení, tedy úředníci z jiných ministerstev.

"Ministerstvo pro místní rozvoj má i nadále zájem změnit stávající vyhlášku tak, aby bylo možné aplikovat co možná nejspravedlivější rozúčtování nákladů na tepelnou energii," vzkázal mluvčí Marek Ženkl. Podle něj je to složitý právní předpis, ve kterém je potřeba dát "technické a fyzikální prvky do vzájemné souvislosti". "Práce na nové právní úpravě tudíž bude pokračovat i v roce 2014," dodal Ženkl.

Kdo konkrétně měl připomínky, ale uvést nechtěl. Novelu bylo podle Ženkla nutné přepracovat kvůli požadavku pracovních komisí Legislativní rady vlády.

Vyhláška se týká všech bytových domů napojených na teplárnu nebo s vlastní společnou kotelnou. Mění parametry, podle kterých se účet za teplo rozděluje na jednotlivé byty. To může přinést lidem zlevnění i zdražení. Podle toho, zda topí moc, nebo málo.

Podle současného modelu se čtyřicet až padesát procent útraty rozpočítává podle podlahové plochy (základní složka), zbytek podle skutečné spotřeby každého bytu (spotřební složka). V některých bytech se ještě zohledňují koeficienty například podle patra, světové strany či podle toho, zda je to prostřední, či krajní byt. Nově se může u části domů zvýšit poměr spotřební, tedy individuální složky až k sedmdesáti procentům.