Správné označení oblečení uvítá domácnost i čistírna

Mnohé oblečení se tváří jako daleko lepší a dražší, umělá vlákna se podobají přírodním tkaninám, údržba každého textilu je jiná, a proto podle zákona o ochraně spotřebitele musí výrobci jasně uvádět údaje o sobě, použitých materiálech i jejich čištění.
Mnohé oblečení se tváří jako daleko lepší a dražší, umělá vlákna se podobají přírodním tkaninám, údržba každého textilu je jiná, a proto podle zákona o ochraně spotřebitele musí výrobci jasně uvádět údaje o sobě, použitých materiálech i jejich čištění. "Údržba materiálu se podle české normy značí symboly," vysvětluje ředitel Textilního zkušebního ústavu Pavel Malčík. "Jsou důležité pro ošetřování oblečení v domácnostech, ale i v prádelnách a čistírnách," doplňuje odborná pracovnice tohoto ústavu Helena Zlámalová. Podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu, která odpovídá směrnicím Evropské unie, se materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno, musí označovat česky a plným názvem. "Nesmí se používat obchodní názvy, například pro elastan jen Lycra, pro polyester Diolen," vysvětluje Helena Zlámalová. "Špatně jsou uváděny i zkratky, například vl pro vlnu nebo PA či PAD pro polyamid."

***

Občas používané, ale normám neodpovídající symboly a zkratky byly otištěny v příloze TEST DNES 2. listopadu 2000. Odkazy na související internetové stránky a bližší vysvětlení k označování druhů textilních materiálů jsou k dispozici v internetovém magazínu iDNES na adrese www.idnes.cz/test.