(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Volný žaluje Telefóniku O2 o 4 miliardy. Za příliš levný internet

  • 141
Telekomunikační společnost Volný mobilizovala právníky a přichystala obří žalobu proti Telefónice O2. Jako náhradu škody za příliš levný internet ADSL požaduje 4 miliardy korun. Ze stejného důvodu prošetřuje O2 antimonopolní úřad.

Telekomunikační firma Volný (spadá pod Dial Telecom) podala žalobu v pondělí. Zastupuje ji advokátní kancelář Pierstone, která na přípravě žaloby pracuje už od roku 2009.

"Žaloby o náhradu škody v soutěžních případech podporuje i Evropská komise, která již ze stejných důvodů pokutovala mateřskou společnost TO2 CR ve Španělsku," říká Tomas Schollaert, partner Pierstone.

Žaloba O2 viní ze stačování marží a poškozování konkurence u internetu ADSL. "Na konci roku 2003 Volný poskytoval výhodný přístup k internetu téměř jedné třetině českých uživatelů. TO2 CR svou nezákonnou cenovou politikou zabránila společnosti Volný a ostatním svým konkurentům nabízet zákazníkům cenově zajímavé připojení k internetu prostřednictvím ADSL," říká Martin Dvořák, obchodní a marketingový ředitel společnosti Volný.

Ceny byly příliš nízko, podezírá O2 úřad

O2 je pod palbou nejen ze strany Volného. Ve středu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže oznámil, že s firmou O2 zahájil kvůli možnému zneužití dominantního postavení na trhu vysokorychlostního internetu ADSL správní řízení. Firma mohla porušit české i unijní právní předpisy.

"Správní řízení zahájil ÚOHS v minulých dnech. Předtím na trhu vedl rozsáhlé šetření," uvedl předseda úřadu Petr Rafaj. Telefónica podle mluvčího Martina Žabky využije všechny prostředky, aby dokázala, že podezření úřadu je neopodstatněné.

Antimonopolní úřad se bude zabývat zejména stlačováním marží (tzv. margin squeeze). To znamená, že případný dominant nastaví na navazujícím maloobchodním trhu takové ceny vlastního produktu, že ostatní mu nejsou schopni se svou nabídkou konkurovat.

Správní řízení antimonopolní úřad zahájil poté, co mu v lednu letošního roku Krajský soud v Brně definitivně zakázal pokračovat v takzvaném předběžném šetření. To podle soudu trvalo příliš dlouho.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se musí na základě toho, co už má, rozhodnout, zda má dostatek podkladů pro zahájení formalizované procedury, nebo to správní řízení prostě nezahajovat," uvedl tehdy soudce David Raus.

,