Na kilo chleba se v Praze vydělává v průměru 11 minut.

Na kilo chleba se v Praze vydělává v průměru 11 minut. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Praha je lacinější, než si lidé myslí. Levné jsou nájmy i potraviny

  • 74
Česká metropole patří spíše k těm, kde jsou potraviny i při započtení kupní síly levnější než v dalších velkých světových městech. Praha je velmi levná i v nájmech. Vyplývá to z velkého srovnání na základě statistik švýcarské banky UBS.

Například v Praze lidé vydělávají na kilo chleba 11 minut, v Oslu dvacet. V Londýně ovšem jenom pět minut. Déle než v Praze to trvá i v Bratislavě (13 minut), Budapešti (14 minut) i ve Varšavě (20 minut). Srovnání ukazuje, že životní náklady nejsou - i přes nižší mzdy ve srovnání se Západem - hrozivé, jak si lidé často myslí.

Také podle statistik Eurostatu jsou – pro mnohé překvapivě – v Česku potraviny na evropské poměry levné. Úplně nejlevnější z evropské osmadvacítky jsou tu například vejce, banány, sůl, salámy, zmrazené hranolky či žvýkačky.

Životní úrovni pomáhají také relativně nízké náklady na bydlení. Při srovnání s ostatními velkoměsty je volných bytů v Praze – a ostatně i v celém Česku – poměrně dost, což sráží jejich ceny dolů. V absolutních cenách se dá třípokojový nezařízený levněji než v Praze pořídit jen v Sofii, Kyjevě a Bukurešti.

Podle socioekonoma bydlení Martina Luxe čísla na papíře potvrzuje skutečnost. „Ač se to nemusí jejím obyvatelům zdát, Praha a zejména celá Česká republika je v mezinárodním srovnání levná. Jak co do nájmů, tak cen bytů,“ říká Lux.

Na „mezinárodní“ zboží však vydělávají lidé v tuzemsku naopak mnohem déle. Zatímco v Praze je na iPhone 6 s kapacitou paměti 16 gigabytů třeba 17 pracovních dnů, na Západě stačí mnohem méně. Ve většině amerických měst je telefon s nakousnutým jablkem váš za tři až čtyři dny práce.

„Apple nemá žádný důvod prodávat svůj telefon v některé zemi levněji jen proto, že jsou tam nízké platy,“ vysvětluje ekonom a europoslanec Luděk Niedermayer.

Čech vydělává na iPhone o pět dní déle než Slovák, zjistilo srovnání cen

Ekonomové se ale shodují, že životní úroveň v Česku by měla dále stoupat a přibližovat se průměru Evropské unie. Nepůjde to však rychle. „Pro relativně bohatší země je další přibližování k EU obtížnější. Vyžádá si víc opatření podporující malé a střední firmy či podporu výzkumu, který se musí odrazit v inovacích,“ upozorňuje šéf výzkumu Sberbank Vladimír Vaňo.

S tím se budou zvyšovat i mzdy, neporostou však všem stejně – nůžky mezi jednotlivými profesemi se budou postupně rozevírat.