Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stalo se na zasedání MMF a SB - čtvrtek

  20:06aktualizováno  20:06
Prezident Světové banky James D. Wolfensohn na dopolední tiskové konferenci zopakoval hlavní cíle pražských jednání, především rozdělení práce mezi bankou a měnovým fondem, větší otevřenost obou institucí a řešení chudoby ve světě. Podle ředitele Světové banky pro ČR a další země tohoto regionu Rogera Grawea může ekonomika České republiky růst podstatně rychleji než dosud. Náměstek výkonného ředitele MMF Eduardo Aninat je pro pečlivé zvážení snižování daní u pohonných hmot.

Wolfensohn: "Pomůžeme ČR vplout do EU."
Prezident Světové banky James D. Wolfensohn na dopolední tiskové konferenci zopakoval hlavní cíle pražských jednání, především rozdělení práce mezi bankou a měnovým fondem, větší otevřenost obou institucí a řešení chudoby ve světě. Zdůraznil také, že je nutné změnit postupy bretonwoodských institucí při rozhodování o poskytnutí pomoci. Stručně zhodnotil i poslední vývoj transformujících se zemí.

"Nebojíme se, že by program oddlužení stejně jako třeba programy na boj s AIDS nebyly financovatelné. Samozřejmě musíme stále hledat nové finanční zdroje," reagoval šéf Světové banky na námitku, že některé projekty jsou profinacovány pouze z jedné čtvrtiny nebo poloviny.

"V postavení středoevropských zemích existuje rozdíl vůči například bývalému SSSR nebo Balkánu. Strukturální reformy v těchto zemích proběhly lépe. Například v České republice jsme neposkytli tolik peněz, nebyl pro to prostor. Jsme ale připraveni vám poskytnout ekonomické know-how pro zapojení se do evropských a světových trhů," řekl.

ČR má na rychlejší tempo růstu
Česká ekonomika může v příštích letech růst mnohem rychleji než nyní, a to až o pět procent ročně. "Nicméně důležité není, jak rychle může ekonomika růst, ale jak učinit tyto vysoké míry růstu udržitelné v dlouhodobém horizontu bez ohrožení makroekonomické stability," řekl ředitel Světové banky pro ČR a další země tohoto regionu Roger Grawe. Jedním z rizik budoucího vývoje je přitom podle něj udržení rozpočtové rovnováhy.

"Vláda se musí soustředit na celkový deficit veřejných financí," zdůraznil. Vysoké tlaky jsou v současné době na růst výdajů na rozvoj a modernizaci a rovněž na přibližování se Evropské unii. "To se může dostat do konfliktu s mandatorními výdaji, které zabírají velmi významnou část celkových výdajů," varoval Grawe.

Hlasy chudých musí být vyslyšeny
Naslouchat chudým lidem a spolupracovat s jejich zeměmi na vytváření makroekonomické politky je nové hlavní krédo Světové banky. Počet lidí s příjmem méně než jeden americký dolar na den se stále nedaří snížit - takových jsou ve světě 1,3 miliardy. Cílem Světové banky je snížit do roku 2015 tento ukazatel na 600 milionů lidí. Podíl takto chudých lidí se snížil z 28 na 24 procent. Na společné tiskové konferenci v Praze to uvedli hlavní ekonom SB Nick Stern a autorka studie Hlasy chudých Deepa Narayanová.

"Chudoba má mnoho dimenzí, které kombinují vytváření a udržování bezmocnosti, nedostatky sebevyjádření, svobody výběru a činu," zdůraznila Naryanová. "Chudí lidé jsou konfrontováni se svou bezmocností každý den, a to ať s jejich hrubými a lhostejnými vládními úředníky nebo s vykořisťujícími zaměstnavateli."

Snižování daní z pohonných hmot se musí zvážit
Jakékoli návrhy na snížení daní z pohonných hmot, o kterých v současné době uvažuje řada zemí v reakci na vysoké ceny ropy na světových trzích, by měly být pečlivě zváženy a ti, kteří o takovém kroku uvažují, by se měli ujistit, že chybějící prostředky dokáží zajistit jinde. V rozhovoru pro Reuters to řekl náměstek výkonného ředitele MMF Eduardo Aninat.

"Některé z takových zemí musejí být dost opatrné, chtějí-li provést úpravu daní," řekl Aninat, aniž by upřesnil, které země má na mysli. Cena ropy v tomto týdnu vystoupila na nejvyšší úroveň od války v Perském zálivu. Výrazněji se začala snižovat až dnes v reakci na příslib amerického prezidenta Billa Clintona, že se začne zabývat situací na trhu s ropou a zváží možnost uvolnění strategických rezerv.

"Chudí jsou se svojí chudobou konfrontováni denně."

O publikace v informačním centru MMF a SB je stále větší zájem.

Internetové centrum v KCP

"Chceme pomoci České republice vplout do EU."

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příliš výjimek a chyby úředníků, kritizuje NKÚ správu daní z příjmů

Správa daně z příjmů fyzických osob je nepřehledná a složitá pro plátce i úřady. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jejíž výsledky v...  celý článek

Od každé z pěti zvolených odrůd chystá vinařství rodiny Vaďurů z Polešovic
Vinaři opouštějí obchodní řetězce, sází na vlastní prodejní cesty

Vinařství se postupně odklánějí od prodeje v supermarketech. Nechtějí pod nátlakem korporací snižovat ceny, ani bojovat v kategorii levných vín s těmi...  celý článek

Vedoucí představitelé Francie, Rakouska, Česka a Slovenska se sešli v...
Lidé si zaslouží stejnou mzdu za stejnou práci, přesvědčoval Sobotka Macrona

Vedoucí představitelé Francie, Rakouska, Česka a Slovenska se na středeční schůzce v Salcburku dohodli, že budou usilovat o dohodu o reformě stávajícího...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.