Stalo se na zasedání MMF a SB - neděle

Poslední den prvního kalendářního týdne zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu v Praze přinesl mimo jiné pokrok v dohodě o finanční pomoci Nové Huti. O půjčce 750 milonů korun od Mezinárodní finanční korporace (International Financial Corporation - IFC) pro zadlužený severomoravský podnik bude ještě v pondělí jednat ministr financí Pavel Mertlík. Evropská investiční banka půjčí 150 milionů euro partnerským bankám v pobaltských státech, v Polsku a na Slovensku. Prezident KBC Bank Remi Vermeiren zhodnotil vstup do IPB jako správnou volbu.

IFC půjčí peníze Nové Huti
Uvolnění provozního úvěru pro Novou Huť ve výši 750 milionů korun od Konsolidační banky je "otázkou krátké doby". Jednání se posunula dopředu, řekl novinářům vedoucí zastoupení IFC Miloš Večeřa. Odmítl však upřesnit, jestli by k tomu mohlo dojít už příští týden, na který jsou naplánována v Nové Huti jednání. Technickým problémem bylo podle zástupce IFC předání dokumentace.

IFC, která náleží do skupiny Světové banky, patří spolu s dalšími domácími a 18 zahraničními bankami k největším věřitelům Nové Huti. Čerpání 750milionového úvěru může začít až poté, co největší věřitelské banky v čele s IFC vydají oficiální souhlas se zástavami navrženými KoB. 

"Naším zájmem je pomoci Nové Huti a vrátit se do ziskového provozu," uvedl Večeřa. Pokud jde o  další slíbené prostředky, Večeřa uvedl, že kvůli komplikacím s prodejem firmy Petrcíle třetím stranám mají především zahraniční banky obavu, jakým směrem a zda vůbec privatizace postupuje.

O půjče zadlužené Nové Huti bude ještě v pondělí jednat ministr financí Pavel Mertlík. Nynějším klíčovým akcionářem Nové Huti je s podílem 49 procent FNM.

Tošovský hodnotil léta transformace
Přednášku na téma Několik lekcí z transformace přednesl delegátům výročního zasedání MMF v Praze guvernér České národní banky Josef Tošovský. Posledních deset let života České republiky i ostatních středoevropských postkomunistických zemí zhodnotil jako dobu úspěšnou, která se ale přesto neobešla bez chyb.

"Návrat ke standardním principům demokratické tržní ekonomiky byl často bolestný a doprovázen mnoha chybami," uvedl.

Porovnávání dnešní úrovně hrubého domácí produktu s úrovní v roce 1989 označil guvernér za nepříliš šťastné měřítko pro posouzení učiněného pokroku. Pokles HDP byl podle něj daní radikální tranformaci.

Tošovský v této souvislosti poukázal na to, že například výroba elektrické energie je dnes na stejné úrovni jako v roce 1990, ale je mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

"Vážnou chybou podle mě bylo zanedbání regulatorního rámce potřebného pro to, aby  privatizovaná ekonomika hladce fungovala," zdůraznil.

Tošovský hovořil také o roli centrálních bank. Sice byly převzaty principy jejich nezávislosti z evropského práva, nicméně veřejností a především politiky ještě nebyly plně akceptovány, uvedl.

Evropská investiční banka půjčí kandidátským zemím
150 milionů euro půjčí partnerským bankám v pobaltských státech, v Polsku a na Slovensku Evropská investiční banka. Banky budou z úvěrů od EIB financovat středně velké projekty v oblasti průmyslu, služeb, turistiky, infrastruktury, životního prostředí a úspor energie. Při podpisu úvěrových smluv na financování projektů v Polsku a na Slovensku, ke kterému došlo u příležitosti zasedání MMF, to řekl viceprezident EIB Wolfgang Roth.

Pro Českou republiku by měly další úvěry následovat v příštím roce. Mají být určeny především na financování obnovy životního prostředí, rozvoje infrastruktury a podpory vzdělání a zdravotnictví, uvedl Roth.

Dodal, že tyto úvěry mohou jít do české ekonomiky buď přímo nebo prostřednictvím bank působících na domácím trhu.

EIB je největším zdrojem zahraničního financování projektů v deseti východoevropských zemích kandidujících na vstup do Evropské unie. České republice půjčila EIB od roku 1990 celkem 2,3 miliardy euro na 15 jednotlivých projektů a sedm úvěrů pro banky na financování menších projektů.

Prezident KBC: Vstup do IPB byl správnou volbou
Belgická KBC Bank, majoritní akcionář Československé obchodní banky, je po třech měsících od převzetí Investiční a Poštovní banky přesvědčena o správnosti tohoto kroku, i když se vyskytla spousta problémů. "Celkově se dá říci, že to je pro nás správný krok. Více budeme vědět po skončení auditu v IPB," řekl v prezident KBC Bank Remi Vermeiren.

ČSOB spolu s IPB vytvoří s bilanční sumou přes 600 miliard korun největší banku v regionu střední a východní Evropy. "Příležitost obou bank je v tom, že v České republice je poptávka po bankovních produktech zatím pokryta nedostatečně," zdůraznil.

"Každá ekonomika potřebuje silné a transparentní finanční instituce," dodal s tím, že právě takovou institucí by se měla na českém trhu stát ČSOB.

Vývoj v IPB a okolnosti prodeje ČSOB nyní prověřuje parlamentní vyšetřovací komise. Ta v minulých dnech podala trestní oznámení na ministra financí Pavla Mertlíka.

Ministr totiž podle komise zapřel jednání s KBC ještě před uvalením nucené správy. Vermeiren se k okolnostem převzetí nevyjádřil. "Převzetí IPB je v posledních dnech velmi delikátní politickou záležitostí," vysvětlil.

IMFC se dohodl na nutnosti udržení přiměřených cen ropy
Mezinárodní měnový a finanční výbor (IMFC), jehož členskými zeměmi jsou výrobci i spotřebitelé ropy, se dnes dohodl na nutnosti přiměřených cen ropy, jejich stabilitě a na lepším dialogu. Na tiskové konferenci po jednání IMFC to řekl britský ministr financí Gordon Brown.

"Výbor podpořil nutnost stability na všech trzích, a to zavedením dlouhodobých přiměřených cen a vítá rozhodnutí USA zmobilizovat strategické ropné rezervy, jakož i rozhodnutí ostatních rozvinutých zemí, které zvažují podobné kroky," citoval Brown z přijatého komuniké výboru.

Brown připomněl prohlášení Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), že přiměřená  udržitelná je cena ropy mezi 22 až 28 dolary za barel. Dodal, že toto rozpětí je závazek, a pokud nebude dodržen, budou podniknuty různé akce.

Podle Browna existují země, které mohou rozšířit výrobu ropy a je tedy možné, že se její produkce zvýší.

Na zasedání MMF přijely již dvě třetiny účastníků
Na zasedání MMF se k dnešnímu poledni akreditovalo 10.775 finančníků a 1486 novinářů z celkem zaregistrovaných 16.922 finančníků a 2121 novinářů. Sdělil to Aleš Langr z mediální agentury AMI Communication.

Informoval, že účastníci zasedání zkonzumují v jeho průběhu například deset tun masa, 20 tun ovoce a zeleniny, 250 tisíc kusů pečiva, 2,5 tuny kávy a 1000 hektolitrů vody.

Celkem v Kongresovém centru Praha pracuje na straně organizátorů přibližně 1500 osob, jejichž pracovní doba je podle Langra 12 až 14 hodin denně.

Francouzský ministr financí Laurent Fabius (vlevo) a ředitel MMF Horst Köhler ve Společenském sále Kongresového centra.

"Výbor podpořil nutnost stability na všech trzích, a to zavedením dlouhodobých přiměřených cen a vítá rozhodnutí USA zmobilizovat strategické ropné rezervy, jakož i rozhodnutí ostatních rozvinutých zemí, které zvažují podobné kroky," citoval Gordon Brown z přijatého komuniké IFC.

Účastníci zasedání MMF a SB se scházejí do budovy Kongresového centra v Praze.