Stalo se na zasedání MMF a SB - sobota

Euro je stále na pořadu dne. V sobotu o něm hovořili prakticky všichni účastníci kongresu z rozvinutých průmyslových zemí. Stejně vděčným tématem jsou ceny ropy a stav světových zásob této suroviny. Sešla se skupina ekonomicky nejsilnějších zemí světa G7, která kromě výše zmíněných témat hovořila také o budoucí pomoci Rusku a podpoře tamních reforem. Zástupci nejchudších zemí sdružení do skupiny G24 projevili obavy z nestabilních kurzů měn vyspělých států.

Euro - stále je o čem hovořit
Za úspěšnou označil páteční intervenci na podporu euro prezident německé Bundesbanky Ernst Welteke. Jeho slovům přikyvoval německý ministr financí Hans Eichel, který byl druhým německým účastníkem odpolední schůzky G7.

Přitom právě německé ministerstvo financí bylo jedním z těch, kdo byli pobouřeni středečními úvahami výkonného ředitele MMF Horsta Köhlera o možnostech intervence pro euro. "Máme zájem na silné a stabilní evropském měně," vyjádřil Eichel názor G7 po skončení jednání.

"Byl to velmi potřebný krok a byl velmi dobře proveden, protože trhy velmi překvapil. Já si myslím, že to bude úspěšné, protože pro úspěch zde existují všechny předpoklady," řekl k páteční intervenci americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros. Má-li společná evropská měna získat zpět ztracené pozice, bude podle něj nutné další takové akce ještě provést.

Země toužící po vstupu do EU se zlepšují
Všech pět zemí skupiny G5, která zahrnuje Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Slovinsko a Estonsko, zaznamenaly zřejmý pokrok při přibližování k tzv. maastrichtským kritériím Evropské unie. Po jednání ministrů financí skupiny to řekl český ministr financí Pavel Mertlík.

"Všechny země skupiny jsou na tom nyní lépe než před rokem či dvěma," dodal.

Transformační ekonomiky postupují uspokojivě
Obnova hospodářství v rozvíjejících se ekonomikách je dobře nastartována. Makroekonomické ukazatele těchto zemí se celkově zlepšily a nálada na trhu zůstává pozitivní, vyplývá to z prohlášení ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G7, které dnes v Praze prezentoval francouzský ministr financí Laurent Fabius.

Drahá ropa okrádá chudé státy
Ropné země by měly dělat pro chudé země světa více, protože nejhůře jsou nynějšími vysokými cenami ropy postiženy právě nejchudší státy. Německý ministr financí Hans Eichel to řekl před schůzkou nejvyšších finančních činitelů G7.

"Ropní producenti mají zvláštní odpovědnost něco v tom udělat, protože to jsou nejchudší země, které jsou nejtvrději zasaženy," řekl Eichel novinářům na startu jednání sedmi nejvyspělejších zemí.

Rozvojové země jsou znepokojeny výkyvy kursů hlavních ekonomik
Rozvojové země vyjádřily znepokojení nad pokračujícími výkyvy směnných kursů mezi třemi hlavními světovými ekonomikami a žádají větší soulad a koordinaci mezi jejich makroekonomickými politikami.

Obavy panují ve skupině G 24 též z výkyvů cen ropy a jejich ekonomických dopadů na rozvojové země. Skupina G 24 se zabývala též otázkou růstu světové chudoby a ve svém komuniké žádá rychlé oživení obchodu, eliminaci obchodních bariér a zavedení obchodní politiky, která by byla symetrická vůči všem zemím.

"Skupiny G 24 žádá, aby byla poskytnuta větší technická pomoc těm zemím, kterých se týká Program strategie snižování chudoby. Ministři skupiny vítají vytvoření úvěru Světové banky pro zmírnění chudoby," řekl předseda skupiny Carlos Saito.

Odpolední jednání G7 nepřineslo překvapení
Prakticky ke stejným - již několikrát vysloveným - závěrům došli ministři financí a guvernéři centrálních bank sedmi nejsilnějších zemí světa, spojených do G 7. Dokola se opakující témata - růst ekonomiky průmyslových zemích, ceny ropy, stabilita eura a pomoc chudým předluženým zemích - oživila pouze diskuse o budoucí pomoci Rusku a kladné zhodnocení snahy ruské vlády o nastartování právních a finančních reforem.

V prohlášení vydaném po jednání se uvádí: "Vítáme ekonomické programy vlády ruské federace zaměřené na vytvoření legislativního rámce pro vznik prostředí pro investory, strukturální reformy a finanční stability."

Německý ministr financí Eichel k tomu na tiskové konferenci dodal, že je blízko termín uzavření smlouvy o porozumění a další finanční pomoci na podporu ruských reforem.

Sedmička také vyzvala OPEC a další producenty ropy ke zvýšení objemu těžby. "Při pohledu na zvyšující se ceny ropy a snižující se zásoby je nutné, aby ropní producenti začali s opatřeními, která přispějí ke snížení cen," řekl k tomu Eichel.

Ministři financí členských zemí G7 zleva Lawrence Summers (USA), Gordon Brown (Velká Británie), Gordon Thiessen (Kanada), Hans Eichel (Německo), Vicenzo Visco (Itálie), Laurent Fabius (Francie) a Kiiči Mijazawa (Japonsko) se společně fotografují před zahájením jednání, ke kterému se sešli 23.září v sídle německého velvyslanectví v Praze.

osambická ministryně plánování a financí Luísa Diogová hovoří k delegátům na zasedání ministrů financí skupiny rozvojových zemí G24, které se uskutečnilo 23.září v Kongresovém centru v Praze.

Prezident Světové banky James Wolfensohn (vlevo) s generálním ředitelem Mezinárodního měnového fondu Horstem Köhlerem před zahájením zasedání ministrů financí skupiny rozvojových zemí G24, které se uskutečnilo 23. září v pražském Kongresovém centru.