Sociální byty (ilustrační foto).

Sociální byty (ilustrační foto). | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

Zákon o sociálním bydlení netřeba, osvícené obce si poradí, říká starostka

  • 153
Příprava zákona o sociálním bydlení míří do finále. Na obce tak pravděpodobně spadne povinnost přidělit sociální či dostupné byty, o které si teoreticky mohou říci statisíce lidí. „Nedovedu si představit, jak všem, kteří na to mají nárok, vyhovíme,“ říká místopředsedkyně Svazu měst a obcí ČR a starostka dvoutisícového Kunína Dagmar Novosadová.

Okolo osmi set tisíc lidí bude mít pravděpodobně už příští rok nárok na přidělení bytu od obcí. Kromě lidí z ulice či ubytoven se to má tato novinka vztahovat i na skupinu domácností, které mají nyní nárok na příspěvek na bydlení. S jeho pomocí mají platit snížené nájemné v obecních bytech (přehledně jsme o tom, co má přinést nový zákon psali zde).

Od začátku příprav zákon sleduje i kunínská starostka Novosadová. Ta je také jedním z kritiků, kteří v prohlášení Svazu měst a obcí vytýkají zákonu a jeho tvůrcům nedostatky.

Kunínská starostka Dagmar Novosadová.

Zástupci ministerstva sociálních věcí se ještě nechtějí k návrhu vyjadřovat. Zároveň ale tvrdí, že poslední jednání s připomínkovateli včetně obcí bylo minulý týden poklidné a konstruktivní a vaše kritika v následném prohlášení svazu je překvapila.
Jednání bylo určitě klidnější, než jaká byla ta předtím. Zároveň je ale stále vidět, že paní ministryně Marksová ani pan ministr Dienstbier, kteří návrh prezentovali, nemají všechno promyšlené tak, aby to fungovalo.

Co hlavně vám na aktuálním návrhu zákona vadí?
Hlavně to, že nám ministerstvo přikazuje, co musíme dělat. Že někdo dostane razítko na úřadě práce a obecní nebo městské zastupitelstvo mu na základě toho budeme muset sehnat byt. Nedovedu si představit, jak všem, kteří na to mají nárok, vyhovíme. Podle mne žádný zákon není potřeba, protože osvícené obce si to již dnes řeší dostatečně.

Jak to tedy řešíte aktuálně vy v Kuníně?
Dle zákona o obcích má přidělování bytů na starosti rada obce. Máme celkem 33 městských bytů. Z toho 12 sociálních je v budově z roku 2009. Nájem v nich je 33 korun na čtvereční metr za měsíc, takže to dotujeme z rozpočtu. Jedná se o malé byty 1+1 a 1+kk, ve kterých bydlí hlavně matky samoživitelky s dětmi a senioři. Ti by se pro přidělení sociálního bytu kvalifikovali i podle nového zákona. Kromě toho máme v obci ještě 13 bytů pro seniory v soukromém vlastnictví.

Očekáváte, že by to nový zákon změnil a přihlásilo by se více lidí, kteří by měli mít nárok na přidělení bytu?
To je těžké odhadovat. Samozřejmě nárok vznikne pro mnohem více lidí, otázkou je, jestli ho budou chtít využít. Lidí, kteří na bydlení nemají mnoho peněz je ale určitě násobně více než kolik máme v tuto chvíli bytů.

V tiskové zprávě z minulého týdne jste si například stěžovala, aby se nutnost poskytnout byt týkala jen osob s trvalým bydlištěm v obci. Proč?
Protože na ty dostáváme skrze rozpočtové určení daní peníze. Na ty, kteří jsou hlášeni jinde, nikoli.

Zákon o sociálním bydlení netřeba, osvícené obce si poradí, říká starostka

Pokud obec nepřidělí byt člověku, který na něj má podle úřadu práce nárok, hrozí jí až milionová pokuta. Co si o tom myslíte?
To je pro většinu obcí naprosto likvidační. I třeba my v Kuníně máme bez dotací rozpočet 21 milionů korun ročně. Tudíž milion bychom velmi pocítili. Malé obce by to úplně zruinovalo. Navíc v zákoně to je tak, že by o tom, jestli pokuta je desetitisícová nebo milionová, rozhodoval úředník z ministerstva. Podle čeho? Podle toho jak se vyspal?

V zákoně je napsáno, že pokud obec nezvládne byt přidělit, zajistí ho úřad práce. Ten ale přeci žádný bytový fond budovat nemusí. Jak je má zajistit?
To také nevíme. Zřejmě bude muset sehnat byt na území kraje. To by teoreticky mohlo znamenat, že by lidi od nás ubytoval třeba v Bruntále. A to asi není dobré řešení.

Další nejasnosti v zákoně jsou okolo financování. Vám například sdělili, z čeho by se měl obcím hradit rozdíl mezi sociálním nájmem, který dostane, a tržním nájmem, za který si třeba byt bude muset sama pronajmout?
O tom teď podle našich informací jedná ministerstvo financí s tím, že by tento rozdíl doplácel stát. V návrhu zákona to ale uvedeno není.

Máte představu, z jakých zdrojů by se platily nutné investice do vybudování sociálního bytového fondu obce?
To by mělo být v gesci ministerstva pro místní rozvoj. Už dnes lze čerpat dotace z IROP (integrovaný regionální operační program - pozn. red.). Národní finance lze čerpat ale jen do určité výše, kterou my v Kuníně už máme například přečerpanou kvůli jiným investicím, kupovali jsme z dotace svozové vozidlo na bioodpad a na další dotační peníze poskytované ve stejném režimu musíme tři roky počkat.