Stát a Agrobohemie bojují o AliaChem

Společnost Agrobohemie, která nabídla nejvyšší cenu za převzetí AliaChemu, výrobního jádra zkrachovalého chemického koncernu Chemapol Group, nemá jisté, že tuto firmu skutečně získá. Druhý zájemce, jímž je státní Konsolidační banka, totiž nabídku Agrobohemie napadá - chce AliaChem za každou cenu odkoupit a zařadit do státního revitalizačního programu.
Konsolidační banka má přitom mocné nástroje, jak další vývoj ovlivnit. Je totiž největším věřitelem jak Chemapol Group, tak AliaChemu a její zástupci budou ve věřitelském výboru Chemapolu konkursnímu správci doporučovat, kterou nabídku má přijmout.

"My se domníváme, že Agrobohemie není strategickým partnerem pro AliaChem. Tato firma ve své nabídce nepředložila bankovní garance a nemá ani jasný plán, jak vyřešit dluhové zatížení a restrukturalizaci firmy," uvedl Luboš Černý, který zastupuje Konsolidační banku ve výboru věřitelů firmy AliaChemu. Státem vlastněná banka přitom podle něj má nejen jasný podnikatelský plán, ale i automatickou garanci finanční nabídky ze strany státu.

Agrobohemii napůl vlastní největší tuzemská chemická společnost - holding Unipetrol a dvojka v chemickém průmyslu Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše. Ten tvrzení Konsolidační banky popírá a tvrdí, že Agrobohemie byla při soutěži kvůli vlivu Konsolidační banky znevýhodněna.

"Ve středu jsme organizátorovi soutěže předložili dokumenty a prokázali jsme, že jsme koupi firmy schopni uhradit z vlastních zdrojů. Cenovou nabídku jsme učinili na základě prověrky renomované auditorské firmy BDO. Myslím, že je dostatečnou garancí, když první a druhá největší chemická firma v zemi chce převzít trojku v oboru," uvedl Andrej Babiš, jenž navíc míní, že Konsolidační banka se vystavuje konfliktu zájmů, když je na straně jedné uchazečem a zároveň i věřitelem firmy a může výběr ovlivňovat. "Vliv banky se projevil už tím, že jsme získali horší informace o skutečném stavu AliaChemu," tvrdí Babiš.

Konsolidační banka uvažuje, že pokud AliaChem nezíská, pošle firmu do konkursu. "Bylo by to krajní řešení," řekl důvěryhodný zdroj.

Luboš Černý z Konsolidační banky to odmítl komentovat. Konkursní správce Chemapolu Alexandr Vacek se k boji dvou uchazečů o AliChem nechtěl vyjádřit. "Správce čeká na doporučení věřitelského výboru. Jeho povinností je zpeněžit firmu za co nejvyšší cenu," sdělil jeho mluvčí Jaroslav Hudec.

"Cena je sice hlavním kritériem výběru, ale s přihlédnutím k podnikatelskému plánu, který my máme detailně rozpracovaný. pokud se ukáže, že cenový rozdíl je skutečně minimální, je naše nabídka lepší," řekl Černý.

Cenové nabídky za AliaChem předložili oba uchazeči před dvěma týdny organizátorovi neveřejné soutěže Atlantiku Corporate Finance. Podle důvěrných informací přitom obě firmy nabídly něco málo přes 800 milionů korun. Nabídka Agrobohemie je přitom asi jen o 10 milionů korun vyšší.

Součástí AliaChemu jsou Fatra, FSG Zlín, Technoplast Chropyně a část Moravských chemických závodů. Firma měla v pololetí zisk 140 milionů korun, za předchozí dva roky však její ztráta dosáhla celkem 2,5 miliardy. Dluhy jsou 3,8 miliardy, mohou se však zvýšit vzhledem k ručitelským závazkům za mateřskou firmou Chemapol Group.