Stát bude čím dál méně mluvit do zdražování

S příchodem nového roku vkročila do tuzemských domácností také další porce zdražování a jejich výdaje se zvednou zhruba o 350 korun měsíčně. Útěchou může být, že tradiční novoroční zvyšování cen by mělo být v budoucnu rok od roku menší. Ne že by ceny nájemného, elektřiny, plynu či dopravy začaly klesat, přestane je však přímo určovat stát. "Letos budeme úředně stanovovat už jenom růst nájemného a cen léků," upozornil ředitel odboru cenové politiky ministerstva financí Pavel Maštálka.

Regulace nájemného přitom od roku 2002 přejde na obce, takže ministerstvu zůstanou pod kontrolou jenom medikamenty.

"Cenu léků reguluje stát ve všech zemích Evropy a my patříme k těm liberálnějším," dodal Maštálka.

Stát letos přestává určovat domácnostem i podnikům například ceny elektřiny a plynu. Ty budou podle nového zákona v rukou nezávislého Energetického regulačního úřadu.

Stát zároveň ztrácí vliv na ceny železničních jízdenek, jízdné si totiž budou určovat samotné České dráhy. Ty už na konec ledna oznámily zdražení o devět procent.

NÁJEMNÉ? LETOS ASI MALÝ SKOK
O tom, jak letos poroste nájemné, které nyní dosahuje v průměru 1230 korun měsíčně a je vůbec největším výdajem průměrné domácnosti, se rozhodne až během prvního pololetí.

"Bude to jen málo, lze čekat růst pouze o několik procent," sdělil Maštálka. Ministerstvo financí počítá s maximálním růstem o čtyři procenta, a to v závislosti na cenách stavebních prací, od nichž se zdražení nájemného odvozuje.

Od roku 2002 mají pak nájemné určovat obce podle takzvané místně obvyklé ceny. Přesný způsob jejího výpočtu však není zatím ještě dohodnutý.

Současné nájemné nepokrývá ani náklady spojené s provozem bytů. Aby majiteli bytu pokrylo náklady, muselo by podle ministerstva financí dosahovat ročně čtyř procent z ceny nemovitosti, což by odpovídalo asi 50 korunám za jeden metr čtvereční měsíčně. Nynější regulované nájmy v Praze, která je nejdražší lokalitou v zemi, jsou však v průměru jen 33 korun za metr. V některých oblastech by tak nájmy časem mohly vzrůst až o padesát procent.

PLYN PODRAŽÍ VÍCE NEŽ ELEKTŘINA
Ačkoliv do cen elektřiny a plynu pro domácnosti již nebude mluvit stát, dalšímu zdražení se lidé v příštích letech stejně nevyhnou.

Nezávislý regulátor má totiž za úkol odstranit křížové dotace energií pro domácnosti a podniky do konce roku 2002, což přinese další zvýšení cen. Elektřina by měla oproti letošním 14 procentům růstu zdražit příští rok o dalších 13 procent.

O plynu, který letos rekordně podraží o 24 procent, bude regulátor jednat hned v prvním čtvrtletí.

Pokud se v tomto období výrazně nesníží ceny ropných produktů na evropských burzách, od nichž se dovozní cena plynu odvíjí, lze očekávat uprostřed léta další navýšení. Dotace každého kubíku plynu nyní dosahuje až jedné koruny, což při průměrné ceně pro domácnosti kolem šesti korun může znamenat zdražení kolem sedmnácti procent.

Zvyšují se i ceny vody - například na severní Moravě a ve východních Čechách podle údajů ČTK vodáreské firmy zvýšily ceny zhruba o pětinu.

VÍCE I ZA AUTOBUSY A CIGARETY
Zásahem pro peněženky budou letos i ceny, na něž stát nemá přímo vliv a jež spadají do kompetencí obcí či podniků.

Zdražení již předem ohlásila většina tuzemských autobusových společností kvůli zvýšení cen nafty. Podraží i cigarety od koncernu Philip Morris. Firma zdraží v průměru o 2,4 procenta.

Jedna krabička nejprodávanějších cigaret značky Petra tak bude stát devětatřicet korun a padesát haléřů.