Není jasné, jak chce stát vůbec kontrolovat, zda někdo skládku viděl a nenahlásil ji.

Není jasné, jak chce stát vůbec kontrolovat, zda někdo skládku viděl a nenahlásil ji. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Absurdita roku? Stát chce pokutovat lidi, kteří nenahlásí skládku

  • 191
Pokud půjdete do lesa a uvidíte tam hromadu pohozeného odpadu, vaše cesta by měla nejprve směřovat do nejbližší obce s rozšířenou působností, kde nahlásíte černou skládku. Jinak se vystavujete hrozbě pokuty sto tisíc korun. Novinku zavádí novela zákona o odpadech, kterou zveřejnilo ministerstvo životního prostředí.

Novinka zatím není schválená, teprve skončil příjem připomínek k celému návrhu.

Platit za odpad podle váhy? Vzniknou černé skládky, varuje šéf odpadářů

Zákon v paragrafu 11 navrhuje následující znění: „Každý, kdo se dozví o nelegálně soustředěném odpadu, je povinen oznámit tuto skutečnost bez zbytečného odkladu obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu je odpad soustředěn.“

O několik stránek dál je současně v paragrafu 88 uveden seznam prohřešků, za které fyzické osoby mohou dostat i pokutu až ve výši 100 tisíc korun. Mezi nimi je i neoznámení „nelegálně soustředěného odpadu“ (návrh zákona si přečtěte zde).

Na problematickou část zákona upozornila Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). „Je to naprostá absurdita,“ říká její ředitel Petr Havelka.

Není přitom jasné, jak chce stát vůbec kontrolovat, zda někdo skládku viděl a nenahlásil ji.

Redakce iDNES.cz se s dotazy na toto téma obrátila na ministerstvo životního prostředí, to se ale chce detailněji vyjádřit až tento týden.

„Uvedená výše pokuty za nenahlášení černé skládky se nebude týkat běžného občana, který se v lese setká s černou skládkou, jak interpretuje ČAOH. Detailněji se vyjádříme v průběhu tohoto týdne, kdy začneme vypořádávat připomínky, které přišly k návrhu novely zákona o odpadech,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Zákon ale mluví jasně o pokutě pro fyzické osoby.

Novela zákona o odpadech má zásadně změnit nakládání s odpady v Česku. Výrazně zdražuje skládkování, obcím také dává možnost zavést systém, kdy by lidé platili za odpad podle toho, kolik vytřídí.

Cílem novely je výrazně zvýšit objem recyklovaných odpadů a současně do roku 2024 téměř skončit se skládkováním.