Stát chce pomoci s ozdravením dalším firmám

Stát zahájí další kolo pomoci tuzemskému průmyslu. V příštích měsících by se měl podle ministra financí Pavla Mertlíka rozšířit vládní program ozdravení podniků, který řídí Revitalizační agentura. Do ozdravného programu mají být zařazeny firmy, jejichž financování bylo spojeno se zkrachovalou Investiční a Poštovní bankou. "Existuje několik firem, které se kvůli pádu IPB dostaly do potíží, ale při pomoci státu mají šanci na přežití. Část z nich by se měla dostat do působnosti agentury," řekl bez bližších podrobností Mertlík.

CZECHINDUSTRY DÁ VÍCE NA PROJEKTY

Dalším projektem pomoci průmyslu je založení nové vládní agentury Czechindustry, které plánuje ministr průmyslu Miroslav Grégr na začátek příštího roku.

"Měla by mít asi 6 až 10 zaměstnanců a využívat peníze ze strukturálních fondů Evropské unie," sdělila mluvčí úřadu Dagmar Plachá. Agentura měla podle původních záměrů doplňovat vládní projekt revitalizace podniků, nakonec se však její program liší. Postup pomoci bude následující: - podnik si za své peníze zpracuje restrukturalizační projekt a předloží ho agentuře; - agentura ho posoudí, a pokud jej vyhodnotí jako kvalitní, poskytne podniku finanční dotaci.

Tato podpora by však měla hradit jen malou část nákladů projektu. "Půjde zhruba o deset procent celkových nákladů. A v žádném případě se agentura nebude podílet na vlastní restrukturalizaci nebo hledání majitelů pro podniky," sdělil zdroj z ministerstva průmyslu. Projektu se také podle něj budou moci účastnit jen středně velké podniky, které nejsou v existenčních potížích. "Ty by stěží měly vlastní zdroje na restrukturalizaci," doplnil úředník.

Czechindustry má čerpat peníze z evropských fondů, ale i z rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu. Podle vládního návrhu rozpočtu by mělo ministerstvo na veškeré své rozvojové programy získat příští rok zhruba 300 milionů korun.

Grégrův úřad původně předpokládal, že by Czechindustry začala pracovat již letos v září. Její rozjezd však podle dostupných informací brzdí fakt, že se doposud nenašel člověk, který by ji řídil.

Mezi oslovenými byl například bývalý šéf Škody Plzeň Jiří Hlavica. "Nabídku jsem zvažoval, ale nakonec jsem dostal zajímavější z podnikatelské sféry," sdělil Hlavica.


PŮVODNĚ DESÍTKY SE SMRSKLY NA ČTYŘI

Czechindustry by oproti původním záměrům ministra Grégra neměla nijak zasahovat do činnosti Revitalizační agentury, ale měla by fungovat bez jakékoliv vazby na její program. Ten nyní zahrnuje restrukturalizaci pouze čtyř velkých podniků - Vítkovic, Škody Plzeň, Tatry a Zetoru. "V nejbližších dnech se program rozroste ještě o ČKD Praha Holding," uvedl Miroslav Zámečník z Revitalizační agentury. Které podniky by měly projekt rozšířit, však zatím není jasné. "Záleží hlavně na Konsolidační bance, jež bude úvěry a akcie podniků svázaných s IPB přebírat a bude hodnotit, v jaké jsou situaci a jak lze jejich problémy řešit," řekl Zámečník.

Konsolidační banka začne přebírat první firmy od ČSOB, která je majitelem IPB, v příštích týdnech. Mezi prvními budou zkrachovalé Svit Zlín, Tchechomalt Group a na hraně konkursu balancující Vojenské stavby CZ. "V případě Svitu chceme spolupracovat se správcem konkursní podstaty, aby byl podnik prodán za chodu," uvedl náměstek generálního ředitele Konsolidační banky Ladislav Řezníček. O Tchechomalt a Vojenské stavby nicméně Revitalizační agentura nemá zájem, podle Zámečníka by však mohla jako poradce působit u dalšího podniku, který nyní vlastní IPB - Hutních montáží Ostrava.

Z MAJITELE PORADCE

Role agentury v podnicích zařazených do programu je nyní odlišná oproti původnímu vládnímu scénáři. Ten počítal s tím, že se stane vlastníkem firem, očistí je a pak je prodá. Agentura však působí většinou jen jako poradce a zprostředkovatel konkrétních restrukturalizačních kroků a hlavní tíha ozdravení firem je na podnikových managementech.

Nejdále je projekt ozdravení ve Škodě Plzeň, kde nově vytvořená společnost Škoda Holding na začátku roku převzala majetek rozhodujících výrob původního gigantu. V příštích dnech by měla prodat vůbec první část původního podniku, a to závod na výrobu generátorů s osmi sty zaměstnanci, britské firmě Brush za několik stovek milionů korun.

Na jaře má najít nového vlastníka Zetor, přičemž zatím se přihlásilo pět zájemců. Celkem šest firem se také uchází o automobilku Tatra, kde má být výběr uzavřen do konce roku. "Je tam jedna velmi zajímavá společnost, která má zájem v rámci ofsetových programů," uvedl Zámečník bez bližších podrobností. Premiér Miloš Zeman v této souvislosti dříve zmínil švédské Volvo, které spolupracuje se zájemcem o dodávku stíhaček pro českou armádu BAE Systems.

Činnost Revitalizační agentury, která je stoprocentní dcerou státní Konsolidační banky, skončí letos se ztrátou zhruba 250 až 300 milionů korun, loni dosáhla necelých 30 milionů korun.