Stát chce prodat část Transgasu na burze

- Státní podnik Transgas, monopolní dodavatel plynu v zemi, bude ještě v letošním roce na prodej. A to i přesto, že na začátku roku vláda schválila energetickou politiku, v níž plynárenský podnik zařadila mezi výjimky z privatizace.
Nyní ministerstvo financí předpokládá, že spolu s resortem průmyslu navrhne vládě v příštím měsíci transformaci firmy na akciovou společnost a prodej minoritního balíku jejích akcií až do výše 49 procent na domácím i zahraničním kapitálovém trhu.

"Spějeme velmi rychle k široké dohodě na tom, že bychom nejprve prodali třicet tři procent akcií Transgasu na pražské a třeba i londýnské burze. Poté uvidíme, jak rychle prodáme dalších šestnáct procent," uvedl první náměstek ministra financí, odpovědný za privatizaci, Jan Mládek.

Pokud balík akcií na burzu skutečně dorazí, bude to vůbec první emise velkého podniku, kterou stát od konce kuponové privatizace pošle na kapitálový trh.

Základní jmění Transgasu dosahuje čtyřiadvaceti miliard korun, nominální hodnota čtyřiceti devíti procent akcií je tedy zhruba dvanáct miliard korun.
Tržní se však odhaduje minimálně na dvojnásobek.

Transgas by měl získat distributory 
Transformace státního plynárenského podniku Transgas na akciovou společnost a privatizace jeho minoritního balíku, kterou zamýšlí ministerstvo financí, by měla tomuto podniku otevřít cestu k získání několika regionálních distributorů plynu.

"Domníváme se, že Transgas by mohl získat státní podíly v šesti distribučních firmách," uvedl první náměstek ministra financí Jan Mládek. Z osmi regionálních společností by tak mimo podnik zůstaly stát dvě, a to Jihočeská a Pražská plynárenská, v nichž stát nedrží majoritní podíl.

Po propojení s distributory by se dokončila privatizace celého plynárenského celku.
Ministerstva chtěla prodat své majoritní podíly v rozvodných firmách Transgasu již dříve, nyní tomu však brání dodatek k opoziční smlouvě mezi ODS a sociální demokracií. Ten vládě ukládá, aby distributory privatizovala bez předchozího "postátnění", což znamená, že je nemůže například získat státní podnik Transgas.

"Samozřejmě je otázka, jestli prodej minoritního balíku společnosti znamená odstátnění.
Pokud ne, existují možnosti využít například opci na další akcie," připustil Mládek.

Spojení Transgasu, jakožto dovozce plynu, s distributory, kteří mají rozvodné potrubí ke konečným zákazníkům, by mělo omezit jeho riziko ztráty tuzemského trhu. Ministerstva se obávají, že po prodeji distributorů do rukou zahraničních plynárenských firem bude Transgas, který má dlouhodobé smlouvy na dovoz plynu do České republiky, poškozen.

"Vidíme to jako jediné východisko, jak zainteresovat především zahraniční investory na celém řetězci plynárenství, nejen na prodeji plynu, ale i na odpovědnosti za dovozy a tranzit přes naše území," říká obchodní náměstek Transgasu Radek Lucký.

Ze stejného důvodu podle něho také nyní připravuje prodej svého plynárenského monopolu i slovenská vláda. Ta rozhodla o prodeji minoritního balíku do října letošního roku.

Ministerstvo financí předloží návrh dalšího postupu při privatizaci energetických firem do konce dubna vládě, a to jako společný materiál s ministerstvem průmyslu. To se k prodeji Transgasu zatím oficiálně nevyjádřilo, jeho vysoce postavený úředník však potvrdil, že transformace Transgasu na akciovou společnost je "stoprocentní věc".

"Možnost prodat třiatřicet procent akcií skutečně existuje a nyní ještě probíhají jednání. Do vlády půjde v každém případě jednoznačné společné stanovisko obou ministerstev," řekl.

Ekonomové považují návrh úřadů za pozitivní krok. "I kdyby k privatizaci zatím nedošlo a Transgas se pouze změnil na akciovou společnost, je to velmi rozumná možnost, jak ho posunout dál," říká člen představenstva Creditanstalt IB Běslav Michalik.