Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát chce dostat rodiče do práce. Chystá daňové úlevy a pseudoškolky

  • 160
Nová sleva na dani a nové možnosti pro hlídání dětí, takzvané dětské skupiny, mají dostat do práce rodiče malých dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí očekává, že firmy budou mít o tato zařízení velký zájem.

Rodiče, kteří dávají děti do předškolního zařízení, zaplatí už od příštího roku méně na daních. Navrhuje to ministerstvo práce v připravovaném novém zákoně. Ten zároveň zavádí možnost zakládat takzvané dětské skupiny nahrazující nedostatek školek. Návrh míří do vlády, platit má od příštího roku.

Až osm tisíc korun ročně za každé dítě by si mohl pracující rodič odečíst z daně za to, že svému dítěti platí školku. Vedle toho by samozřejmě i nadále mohl využívat roční slevu na poplatníka (24 840 Kč) a slevu na dítě jako dnes (13 404 Kč). Pokud bude třeba, odpočet si budou moci mezi sebe pracující rodiče rozdělit – jeden uplatní slevu na vyživované dítě, druhý na školkovné.

O kolik by stát přišel na daních z příjmu, nedokáže ministerstvo vyčíslit. "Snížený výběr daně z důvodu zavedení slevy na dani bude kompenzován zvýšením výběru daně z příjmů fyzických osob souvisejícím s návratem rodiče pečujícího o dítě na trh práce," uvádí se v důvodové zprávě. Ministerstvo navíc kalkuluje s úsporou na sociálních dávkách pro chudé rodiny, jakmile rodič nastoupí do práce.

Obecní školky jsou většinou plné

Osm tisíc korun ročně samo o sobě by sotva stačilo na to, aby rodiče dítěti zaplatili soukromou školku. Přitom ty dotované, obecní, jsou plné. Podle ministerských statistik se do nich neúspěšně hlásilo na přelomu 2010 a 2011 téměř 40 tisíc dětí.

Problém nedostatku míst ve školkách má řešit zavedení takzvaných "dětských skupin", tedy nová forma předškolních zařízení. Ta se budou moci starat až o 24 dětí ve věku od půl roku do sedmi let a jejich zřízení má být mnohem snazší než zřízení firemní školky. Obávané hygienické a stavební požadavky zabírají v návrhu zákona jen tři stránky paragrafů, navíc nebude třeba řídit se školskými předpisy.

O děti ve skupinách se mohou starat pracovníci s pedagogickým, sociálním nebo zdravotnickým vzděláním, podmínky nejsou tak přísné jako ve školkách. Navíc si zřizovatel může náklady na zřízení a provozování pseudoškolky dát do daňově uznatelných nákladů.

Pět tisíc rodičů zpátky do práce

Už příští rok by se podle ministerstva mohlo díky hlídání dětí v dětských skupinách vrátit do práce na plný nebo částečný úvazek pět tisíc rodičů. A v roce 2017 jich má být dokonce 44 tisíc. Zhruba desetina z nich by přitom mohla najít uplatnění právě jako pečovatelé o děti.

O zřizování dětských skupin se čeká velký zájem. "Budou o ně stát menší firmy, které potřebují flexibilně vyřešit situaci, ale i velké banky, které mají více poboček. Také obce a kraje, které nemají na to zřídit si jesle," říká Terezie Pémová z Národního institutu pro děti a rodinu, který firmám radí, jak řešit předškolní péči pro děti zaměstnanců.

Podle Kláry Kalíškové z akademického pracoviště CERGE-EI IDEA však nejde o rovnocennou náhradu školky. Sice bude muset zpracovat a dodržovat "plán výchovy a péče", ale nebude to cílené vzdělávání jako ve školce. "Školka je důležitá pro svou výchovnou a vzdělávací funkci. Na ní závisí, jak je dítě připravené při vstupu na základní školu," dodává.

Vrátit se do práce je dnes pro rodiče malých dětí problém - i kdyby si mohli dovolit a sehnali hlídání na půl dne, neseženou částečný úvazek. "Počet krácených úvazků je na našem trhu hodně nízký, v nových pozicích je to měsíčně čtyři procenta, tedy 800 pozic na našem pracovním portálu," říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz. Pro srovnání, v Evropské unii je zhruba pětina nabízených míst ve zkráceném pracovním režimu.