Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Stát chce rozhýbat bytovou výstavbu, bude ručit za úvěry na nájemní byty

  • 91
Stát se zaručí za úvěry, které banky poskytnou stavitelům nájemních bytů. Rozhodla o tom vláda, která tak chce na návrh ministerstva pro místní rozvoj rozhýbat družstevní a nájemní výstavbu. Banky jsou totiž kvůli ekonomické krizi opatrné a půjčovat se jim bez dalších záruk moc nechce.

Peníze bude firmám i lidem poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), který na to má ve svém rozpočtu vyhrazeno pro letošní rok 300  milionů korun. V příštím roce se tato částka navýší na jednu miliardu.

"Jde o opatření, které podpoří výstavbu nájemních bytů a velkou měrou přispěje k jejich současnému nedostatku," uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Experti tomu ale příliš nevěří. "Každý podpora je sice dobrým impulsem k bytové výstavbě, ale zájem firem o stavbu nájemních bytů se touto nesystémovou pobídkou příliš nezvýší," domnívá se Milan Roček, šéf Hyposervisu.

principy podpory

- Příjemcem může být jakákoliv právnická a fyzická osoba, která investuje do výstavby nájemních bytů pomocí úvěru.

- Ručením lze zajistit úvěr na dobu minimálně deseti, nejdéle ale 40 let.

- Ručení je omezeno do výše 70 procent nesplacené části jistiny, nejvýše do 1,5 milionu korun na jeden byt.

- V případě, že investorem je obec a součástí výstavby je technická infrastruktura, může činit záruka na jeden byt až 1,8 milionu korun.

- Podporu poskytuje SFRB.

Nový předpis ale ještě musí odsouhlasit Evropská komise. Do té doby bude podpora poskytována v rámci takzvaného pravidla de minimis.

Podle něj mohou žadatelé čerpat z veřejných peněz maximálně 200 tisíc eur (asi pět milionů korun) na tři roky."Vzhledem ke způsobu výpočtu toto omezení příliš nevadí," řekl iDNES.cz šéf odboru bytové politiky ministerstva Pavel Rakouš.

Podle něj totiž tuzemské firmy o výstavbu nájemního bydlení nestojí a garance za úvěry na tomto faktu mnoho nezmění. "Soukromníky by to ale k výstavbě několika bytů motivovat mohlo," uvažuje Roček.

Celkově by ale širší výstavbě bytů podle něj pomohlo nejvíce to, kdyby stát pomáhal přímo koncovým majitelům nemovitostí, tedy lidem, kteří o koupi bytu uvažují, nebo kteří se naopak kvůli ekonomické krizi dostali do potíží se splácením hypotéky.